Zadatak iz ispita PMA (C)

Teme vezane za console/GUI programiranje u C/C++ jeziku
2 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Zadatak iz ispita PMA (C)

PostPostao/la Zooka » 19 vel 2015, 14:02

Može li mi netko objasniti "što je pjesnik htio reći ovdje"? Nikako ne razumijem što se od mene traži da napravim.

<Prvi zadatak>

Napunjenost litij-ionske baterije (u %) određuje se iz njenog napona i
temperature:

slika

Na testiranje vam je ustupljena baterija uz koju je stigla i biblioteka sa prototipovima sljedećih
funkcija:

/* vraća trenutni napon baterije u V​ */
double current_voltage();

/* vra ća trenutnu temperaturu​ baterije u °C​ */
int​ current_temperature​();

/* računa preostali kapacitet u bateriji za zadani napon i temperaturu u %​ */
unsigned capacity (double voltage,int​ temperature);

Znajući da naponski senzor daje podatke s točnošću na jednu decimalu, te da je najveći napon
koji baterija može imati (prilikom pune napunjenosti) 4.2V, napišite program koji će izračunati i
ispisati koliki je napon na bateriji kada je ona na polovici svog kapaciteta pri sobnoj temperaturi
(+25 °C​ ).

Re: Zadatak iz ispita PMA (C)

PostPostao/la Jasko » 19 vel 2015, 17:32

U sustini je zadatak veom jednostavan.

Dobio si imena funkcija, i ono sto te funkcije trebaju radit. Tvoj zadatak je da implementiras te funkcije sa tim imenima i da nakon implementacije rade bas ono sto trebaju. (vracati napon, vracati temp, racunati postotak)

Ako sada znamo da je sobna temperatura 25°C, i da je pola napunjenosti 50%, gledajuci u graf tvoj program treba da izbaci rezultat 3,8V

Malo da razmislimo. Ako imas mobitel i zelis napravit aplikaciju koja ce ti javit kad ispraznis tacno pola baterije, kako bi to uradio?

Pa napravio bi aplikaciju, koja stalno poziva koliko posto baterije jos ostalo. Sa obzirom da postotak dobivas samo na osnovu temperature i senzora napona, stalno ces pitati koliko ima napona i kolika je temperatura, to sve spakovat u funkciju sa imenom capacity i time dobiti odgovor o iscrpljenosti baterije.

Tvoj program treba zakociti rad kada capacity vrati 50%, tj treba u tom trenutku ispisati trenutnu vrijednost napona, i to je to.

U biti pravis simulaciju praznjenja baterije, sa opsegom od 4,2 - 3,8 (50%) a moze biti i veci, tako sto u petlji svaki puta smanjis napon za 0,1 (osjetljivost senzora) a temp ostaje ista, jer si dobio u zadatku da se radi o sobnoj temperaturi.

Nadam se da sam ti malo razjasnio stvar i dao ideju kako doci do rjesenja, kako ce se tvojka baterija praznit i kako ces iskoristit zadane funkcije zavisi od tebe. Neznam na kojem si nivou, ali ja bi nesto uradio sa thredovima i da mi se npr svakih 5 sekundi baterija isprazni za 0,1V, tako bi za 20tak sekundi program izbacio rjesenje.

Predpostavljam da ti nemoras radit sa thredovim, tako da tvoja simulacija moze biti jednostavnija.

Pozz
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

2 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.