Statička tipizacija promjenljivih

Teme vezane za console/GUI programiranje u C/C++ jeziku
3 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Statička tipizacija promjenljivih

PostPostao/la Disauskas » 24 lis 2016, 14:01

Pozdrav!
Moje pitanje glasi

Objasniti pojam "statičke tipizacije promjenljivih" ? (to je pitanje sa ispita)

E sad,pretraživao sam literaturu i slabo šta sam našao..Jedino što je donekle se približilo toj statičkoj tipizaciji promjenljivih je iz knjige "Istorija i evaluacija" Ivana P. Stanimirovića u kojoj kaže

"Međutim, postoji izvestan stepen slobode u vremenu provere: provera tipa se može izvršiti ili u
vremenu kompilacije (compile-time) ili u vremenu izvršenja programa (at run-time). Ova mogućnost
leži u osnovi važne klasifikacije programskih jezika na statički tipizirane (statically typed) i
dinamički tipizirane (dynamically typed). U nekom statički tipiziranom jeziku, svaka varijabla i
svaki izraz imaju fiksni tip (koji je ili eksplicitno postavljen od strane programera ili izveden od strane
kompajlera). Svi operandi moraju biti proverenog tipa (type-checked) u vremenu kompilovanja
programa (at compile-time). U dinamički tipiziranim jezicima, vrednosti imaju fiksne tipove, ali
varijable i izrazi nemaju fiksne tipove. "

ali on u toj knjizi samo spominje klasifikacije programskih jezika na "statički tipizirane" i "dinamički tipizirane" i to je najbliže objašnjenje koje sam našao.
Unaprijed sam zahvalan ako neko zna TAČNO DEFINISAN odgovor na ovo moje gore pitanje,jer i pored guglanja i raspitivanja i dalje nisam uspio doći do njega.

Re: Statička tipizacija promjenljivih

PostPostao/la Jasko » 25 lis 2016, 08:49

Pa odgovor je ja mislim bas dat u tom tekstu, iako naravno mozda nesto komplikovano.

Ali staticka tipizacija nista drugo ne znaci nego, kada se deklarise varijabla, mora se reci koji tip podatka ce ona sadrzavat, tako da tokom cijelog postojanja programa ta varijabla moze samo tu vrstu podatka nosit.

Primjer takvih varijabli su npr. varijable u programskom jeziku C ili Java

Kod: Označi sve
int number = 1;
char[] word = "slova";
// itd

dok su primjer za dinamicku tipizaciju varijabli varijable, jezika php ili python

Kod: Označi sve
$number = 1 //cijeli broj
$number = 1.0 //float broj
$number = "deset" //String

znaci ovaj drugi kod predstavlja definisanje i inicijalizaciju varijabli u php-u, sto je popuno legitiman nacin dok ovo u C-u nemozes uradit.

Tako da je sam jezik povezan sa time kakve vrste varijabli ima.

Pozz
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

Re: Statička tipizacija promjenljivih

PostPostao/la Disauskas » 25 lis 2016, 09:58

Da da,tako sam i ja razmišljao,ali eto nisam bio siguran..
Lijepo si to objasnio i dočarao,hvala puno!
Što se mene tiče možeš obrisati ovu temu. :D
Pozdrav.

3 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.