[C++] Mala pomoć oko pitanja

Teme vezane za console/GUI programiranje u C/C++ jeziku
12 post(ov)a • Stranica: 1/2.1, 2

[C++] Mala pomoć oko pitanja

PostPostao/la Praskaton » 17 lis 2015, 10:47

Zanima me sad kad imam podatke tipa t100, koje su globalne varijable tipa t100?
cpp code
struct t100{
float sesta;
int cetvrta;
char treca[37];
char peta[37];
t100 *sljedeci;
};
void F_100(t100 *lista){
t100 *novi,*zadnji;
zadnji = lista;
while (zadnji->sljedeci)
zadnji = zadnji->sljedeci;
novi = new t100;
zadnji -> sljedeci = novi;
novi -> sljedeci = NULL;
cout << "sesta: "; cin >> novi -> sesta;
cout << "cetvrta: "; cin >> novi -> cetvrta;
cout << "treca: "; cin >> novi -> treca;
cout << "peta: "; cin >> novi -> peta;
};
float F_37(t100 *lista){
float suma=0;
t100 *tekuci = lista -> sljedeci;
while (tekuci){
cout << "sesta: " << tekuci -> sesta << endl;
cout << "cetvrta: " << tekuci -> cetvrta << endl;
cout << "treca: " << tekuci -> treca << endl;
cout << "peta: " << tekuci -> peta << endl;
cout << "---------------------" << endl;
tekuci = tekuci -> sljedeci;
suma += 37 % 10;
};
return suma;
};
int main(){
zadatak();
char dalje;
t100 *lista = new t100;
lista -> sljedeci = NULL;
do{
F_100(lista);
cout << "Dalje (d/n)? ";
cin >> dalje;
} while (dalje=='d');
cout << "--------" << endl;
F_37(lista);
cout << "----------------------------------------------" << endl;

:-\ :-\
Zadnja izmjena: Armin; 17 lis 2015, 12:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Syntax highlight

Re: [C++] Mala pomoć oko pitanja

PostPostao/la Praskaton » 17 lis 2015, 19:02

deklaracija statičkog polja tipa t100 od 37 elemenata =
t100 polje[37];
?

PostPostao/la Jasko » 17 lis 2015, 19:51

Probaj,

t100 polje[] = new t100[37];

pozz
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la Praskaton » 18 lis 2015, 08:50

Kad imam struct (globalno deklariran) onakav gore u prvom postu, da li su varijable u struct-u globalne?

PostPostao/la Jasko » 18 lis 2015, 09:13

Varijable u stuctu su vidljive samo za struct. One nisu same globalne, jer tada bi se moglo direktno pristupit toj varijabli sa njezinim imenom.

Trebas predstavit sebi sta znaci da je varijabla globalna i sam seb mozes odgovorit na to pitanje.

Sam struct jest globalan jer svugdi moras moci definisat varijablu tipa struct t100. Cak mozes napravit i globalnu varijablu tipa struct t100 dakle koja ispunjava definiciju globalne varijable,ali i tad varijable u structu nisu globalne u pravom smislu, iako im mozes pristupit, no pristupit mozes samo preko definisane varijable tipa t100.

Trebas seb odgovorit na pitanje sta su uopste varijable u stractu. One predstavljaju samo atribute structa ii u programu se koriste samo u kombinaciji sa varijablom tipa struct nisu samostalne.

Nebi vise, valjda kontas sta hocu rec?

Pozz
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la Praskaton » 20 lis 2015, 16:50

Sve super što si napisao, razumijem kako, gdje su i kakvu funkciju imaju globalne varijable, ali u ovom gore kodu ja njih ne mogu pronaći.

PostPostao/la Jasko » 20 lis 2015, 18:41

OK, djeluje mi kao da nisi razumio bas sta struct predstavlja, ako hoces da detaljno objasnim uz lijep primjer reci. Ako ti ne treba to da ne gubim vrijeme na detaljan opis.

No ukratko, gdje god definises varijablu tipa struct xy, ti mozes pristupati svim varijablama koji se nalaze u struct-u xy koristeci datu varijablu.

PostPostao/la Praskaton » 20 lis 2015, 19:21

Hvala,ne treba, ima na internetu puno primjera. Samo me zanima koja bi to onda varijabla bila iz gornjeg koda, t100 *sljedeci;?

PostPostao/la Jasko » 20 lis 2015, 19:40

Kako vidim ovdje je se pokusalo pomocu strukture napravit lista.

Lista se moze zamislit kao lanac pojedinacnih elemenata (varijabli), kada napravis Listu tipa t100, npr t100 *lista = new t100[10], onda pokazivac lista, pokazuje na na prvi element u listi dakle na lista[0], lista[0]->sledeci bi pokazivala onda na lista[1] i tako dalje.

Nisam 100% prostudirao kod, ali klasican zadatak za listu je upravo ovakve prirode. Dodatno se radi o jednostruko povezanoj listi, postoji i dvostrukuo povezana lista gdje svaki cvor (elemenat liste) pokazuje i na naredni i na prethodni element, znaci u tvom primjeru bi se u struct moralo dodati jos i t100 *prethodni, ali to je vec sledeca stepenica.

NAPOMENA: No listu ne treba zamjenit sa array-om, indekse sam samo napisao radi lakseg razumjevanja, oni ne postoje u ovakvoj listi.

PostPostao/la Praskaton » 20 lis 2015, 20:00

Da, radi se o jednostrukoj vezanoj listi. Dobio sam taj kod za zadaću gdje trebam odgovoriti na pitanje "Navedite globalne varijable koje su tipa t100?"

12 post(ov)a • Stranica: 1/2.1, 2

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.