[Pitanje][C] Mala dilema oko printanja niza

Teme vezane za console/GUI programiranje u C/C++ jeziku
5 post(ov)a • Stranica: 1/1.

[Pitanje][C] Mala dilema oko printanja niza

PostPostao/la nemesis » 27 ožu 2016, 11:25

Moze li neko da mi objasni ovu dilemu, trivijalna stvar je u pitanju, radi se o sledecim linijama koda

cpp code
for(i = 0; i < 10; i++)
b[i] = 0;

jasno mi je da ce svaki clan niza b biti 0, medjutim kada b[i] printam van for petlje, dobijem rezultat 100, zasto?

b niz je deklarisan kao int b[10], kada stavim da je 100, ispise mi 127, kada stavim hiljadu, ispise mi 327684. Prvo sam mislio da je opseg integera, medjutim, kada niz ogranicim sa 95 elemenata, svaki put mi ispisuje razlicite vrijednosti, o cemu se zapravo radi? kakvi su ovo brojevi koje mi ispisuje?

Re: [Pitanje][C] Mala dilema oko printanja niza

PostPostao/la gagiD » 27 ožu 2016, 14:48

Mozes li postavit cijeli kod?

PostPostao/la nemesis » 27 ožu 2016, 18:42

ma najobicni kod al ajd napisacu

cpp code
#include <stdio.h>

int main()
{
int b[10], i;

for(i = 0; i < 10; i++)
{
b[ i ] = 0;
}

printf("%d", b[ i ]);
return 0;

}

po nekoj mojoj logici, ovaj kod ce ispisivati neke gluposti iz memorije, jer ja samo unutar petlje pristupam i manipulisem elementima,
pa pretpostavljam da je to razlog zasto mi ispisuje gluposti, elem, ono sto mi je zanimljivo kako sam vec naveo u prvom postu je to
da kada stavim granicu 100, da ispisuje 127, kada stavim 1000 ispisuje 327684, ne znam otkud mu cetvorka ali znam da je ovo opseg i za ove granice
ce uvijek stampati isto, dok npr. za granicu 95 ce uvijek biti razlicito, ne treba mi ovo ni za sta, ovo sam samo pokusavao da malo
bolje shvatim kako konkretno nizovi rade

PostPostao/la gagiD » 27 ožu 2016, 22:12

Nije najobicniji kod :D

Ovo i poslije zavrsetka petlje je 10, a b[10] je nedefinisano tj. memorijsko smece.

PostPostao/la nemesis » 28 ožu 2016, 10:00

gagiD je napisao/la:Nije najobicniji kod :D

Ovo i poslije zavrsetka petlje je 10, a b[10] je nedefinisano tj. memorijsko smece.

Za i znam, a za b[10] sam pretpostavio, hvala na odgovoru

5 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.