[C++] Klase - pomoć

Teme vezane za console/GUI programiranje u C/C++ jeziku
8 post(ov)a • Stranica: 1/1.

[C++] Klase - pomoć

PostPostao/la Antonio » 26 svi 2015, 00:30

Idem na Kurs programiranja i imam 24casa, i sada mi je prof. sve i svasta nabacao u glavu i svasta mi se sada desava u glavi, imam jos jedan trocas i trebalo
bi da polazem al mi ovo nikako ne ide... Poslao mi je 4 zadatka sa klasama i funkcijama!
pa ako mozete jedan da mi uradite pa cu ja ostale po tom uradjenom, stvarno sam probavao al mi ovo nikako neide.. Molim vas za pomoc stvarno mi je potrebna...

Zadatak ;
Napraviti klasu Radio. Ova klasa bi trebalo da ima dva polja: ukljucen i trenutna_radio_stanica. Pocena vrednost za atribut ukljucen je false (smatra se da je radio na pocetku ugasen). Pocetna vrednost za trenutnu radio stanicu je 0. Atribut trenutna radio stanica ne oznacava frekvenciju radio stanice vec broj pod kojim je memorisana radio stanica u radio aparatu (npr. 1 , 2 ili 10). Ova klasa bi trebalo da sadrzi i sledece metode: - promeniStanicuNavise koja menja trenutnu radio stanicu na sledecu
(ako je trenutna radio stanica 3 onda menja na 4) - promeniStanicuNanize koja menja trenutnu radio stanicu na prethodnu (ako je trenutna radio stanica 3 onda menja na 2) - vratiTrenutnuStanicu koja vraca broj stanice koja trenutno svira na radiju - ukljuci koja postavlja vrednost atributa ukljucen na true (tj. ukljucuje radio) - iskljuci koja postavlja vrednost atributa ukljucen na false (tj. iskljucuje radio) - daLiJeUkljucen koja vraca vrednost atributa ukljucen - ispisi koja ispisuje na ekranu trenutne vrednosti oba atributa uz odgovarajucu poruku U mainu kreirati jedan objekat klase Radio i poziva sve njegove metode. Posle poziva svake metode pozvati metodu ispisi i uociti razlike u trenutnim vrednostima atributa.

Hvala !!!
Antonio

Re: Pozdrav, molim vas treba mi pomoc! :(

PostPostao/la gagiD » 26 svi 2015, 01:18

Ako mislis da ce pomoci, evo kod. Ali cisto sumnjam, dok sam ne sjedes i naucis. Jel citas neku knjigu o C++-u?

Inace si mogo postavku napisat i citljivije.
Pretpostavio sam da stanica ne moze biti negativan broj, ako moze onda samo izbaci if iz Radio::currentDown().

radio.h
cpp code
#ifndef RADIO_H
#define RADIO_H

class Radio {
bool on;
int current;

public:
Radio();

void currentUp();
void currentDown();

int getCurrent() const;

void turnOn();
void turnOff();

bool isOn() const;

void print() const;
};

#endif // RADIO_H

radio.cpp
cpp code
#include <iostream>
#include "radio.h"

Radio::Radio() {
on = false;
current = 0;
}

void Radio::currentUp() {
current++;
}

void Radio::currentDown() {
if (current >= 1) current--;
}

int Radio::getCurrent() const {
return current;
}

void Radio::turnOn() {
on = true;
}

void Radio::turnOff() {
on = false;
}

bool Radio::isOn() const {
return on;
}

void Radio::print() const {
if (on)
std::cout<<"Radio je ukljucen, ";
else
std::cout<<"Radio je iskljucen, ";

std::cout<<"stanica br. "<<current<<std::endl;
}

main.cpp
cpp code
#include <iostream>
#include "radio.h"

using namespace std;

int main() {
Radio r;

r.currentUp();
r.currentUp();
r.print();

r.currentDown();
r.print();

// pozivaj ...
}

I da, ispravi naslov teme.

PostPostao/la Antonio » 26 svi 2015, 11:06

Hvala puno na odgovoru!
kupio sam knjigu C++ za 21dan al po knjii ne znam kako da uradim zadatak.
jel postoji neka bolja knjiga ?
meni je dobro da vidim uradjen pa ja to studiram kako i sta.
zadatak nisam ja pisao to mi je prof. napisao.
Mada nije me ucio nekim kodovima sto su tu kao:

#ifndef RADIO_H
#define RADIO_H

i te dve tacke spojene
( :: )
ja radim u Dev c++
Hvala puno Gagi !!!

PostPostao/la Antonio » 26 svi 2015, 11:09

da, i nismo radili da #include "radio.h"
i
#endif

PostPostao/la Jasko » 26 svi 2015, 13:09

#ifndef //znaci ako nije definisano radi
#define //definisi
#endif //zatvara ifndef

Potrebno kako nebi dolazilo do dupliranja coda pri kompajliranju. Tj ako radis include "radio.h" u dva cpp file-a da ga ustvari ubaci samo prvi put ker je jednom potpuno dovoljno.

Znaci sa include "xy.h" ubacujes vlastite biblioteke koje se ne nalaze u standardnim Bibliotekama kao <iostrem>

I zadnje (ime::funkcija) koristi se kako bi kompajler znao iz kojeg namespace-a da uzme funkciju. Sa obzorom da se funkcije koje je gagiD definisao ne nalaze u standardnom namespace std moras explicitno navest taj namespace tj. Ime tog namspace (definicionog podrucja) i ako sr nalaze funkcije sa identicnim imenima u razlicitim namespace-ima to pomaze pri identifikaciji.

Npr
Name1::foo
Name2::foo

Prva linija koda kaze koristi funkciju sa imenom foo iz namspace-a sa imenom Name1, a druga koristi funkciju foo iz namespace-a sa imenom Name2.

Nadam se da sam dovoljno jednostavno objasnio.

Pozz
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la gagiD » 26 svi 2015, 14:55

Iz knjigica tipa "Naucite X za 21 dan" neces mnogo nauciti. Za C++ vjerovatno treba nekoliko godina da se usavrsi.
Pogledaj temu, mislim da ces naci nesto korsino.

Operator :: ste trebali raditi prije klasa, ne znam zasto ste preskocili.

Drugi put: ispravi naslov, naslov inace treba biti deskriptivan da bi neko ko ima slicno pitanje mogao lako naci.

PostPostao/la Antonio » 26 svi 2015, 15:41

joj boze zasto mi ovo nikako ne ide...
Pokusavam sada ove ostale zadatke al mi nikako ne ide...

Zadatak :

Napisati klasu Zivotinja koja ce da ima polja: -rasa -boja -ime -boolean promenljivu vodena(true ako jeste, false ako nije) Zatim napisati metode: Zivotinja kreirajZivotinju() – unosi sa tastature polja zivotinje i pravi i vraca zivotinju obojiZivotinju(String boja)-menja boju zivotinje za zadatu boju prekrsti(String ime)-menja ime zivotinje na prosledjeno ime string getIme()-vraca ime zivotinje opis()-vraca string opisa zivotinje(NE ISPISUJE nego vraca, pa u mainu ispisemo to sto vrati). Zatim u glavnom programu(main-u) napraviti niz od 5 zivotinja zatim kreirati svih 5, pa obojiti svih 5 u istu boju i ispisati opis.

Postavim ja zadatak sa rasom, bojom, ime, bool..
al ne kontam kako ove metode...

:( Bas mi ne ide...

video sam knjigu, dosta je skupa.. Nemam para sada da je uzmem, ne zaposlen sam!

PostPostao/la gagiD » 26 svi 2015, 17:05

Ako ti nesto konkretno nije jasno, pitaj.
A ako ti nista nije jasno kreni ispocetka.

Ne vidim drugi nacin da ti pomognemo.

8 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.