Driveri - Instalacija - AMD & NVIDIA

Teme vezane za rad sa Linuxom. Ubuntu, Kubuntu, Linux komande.
3 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Driveri - Instalacija - AMD & NVIDIA

PostPostao/la Zamorski » 10 pro 2015, 12:38

Postovanje svima,

U ovoj temi cu Vam postaviti kako instalirati drivere AMD - ATI i NVIDIA - nakon instalacije Vase racunala ili notebook (Lap Top) imati ce orginal svoj graficki driver automatski instaliran i ujedno i podesen na najbolje performanse !

Zamorski B-)

EDIT: postavio sam vec naredbe u jednoj od tema na forumu ali smatram da bi to moglo biti ovdje, tako da cu premjestiti sve ovdje, ako ne budem premjesito ja admini neka premjeste. OK ..
Zadnja izmjena: Zamorski; 27 pro 2015, 13:47; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: Driveri - Instalacija - AMD & NVIDIA

PostPostao/la Zamorski » 10 pro 2015, 12:54

Instalacija - AMD ATI Radeon Graphics Drivers
bash code
$ sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa - ENTER
$ sudo apt-get update - ENTER
$ sudo apt-get install fglrx - ENTER

-------------------------------------------------------------
bash code
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following extra packages will be installed:
fglrx-core lib32gcc1 libc6-i386
Recommended packages:
fglrx-amdcccle
The following NEW packages will be installed:
fglrx fglrx-core lib32gcc1 libc6-i386
0 upgraded, 4 newly installed, 0 to remove and 39 not upgraded.
Need to get 112 MB of archives.
After this operation, 475 MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue? [Y/n] potvrditi sa Y --->

---------------------------------------------------->
bash code
$ sudo amdconfig --initial
izlista Vam ovo ispod: --->
"Uninitialised file found, configuring.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.original-0"

==========================================
RE-START ili ~$ reboot Vaseg racunala, lap top-a ..
=======================================
i za zavrsetak naredba ispod:
bash code
$ sudo apt-get install gksu

The end :)
p.s.
Testirano na UBUNTU 14.04.3 desktop amd64 i na Linux Mint 17.2 Cinnemon - Rafaela x64
=======================================================================
Na UBUNTU u sreach aplikacija upisati: gksu-AMD izbaciti ce Vam applikaciju od sucelja AMD-ATI Graphic video akceleration sve opcije !
A na Linux Mintu nema sucelja ali se grafika lijepo poslozila !!!! ili bi ja trebao skinuti nesto da vidim sucelje tj opcije podesavanja svoje grafike ? :D
Zadnja izmjena: Zamorski; 27 pro 2015, 13:47; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: Driveri - Instalacija - AMD & NVIDIA

PostPostao/la Zamorski » 10 pro 2015, 13:06

Kako RIJESITI driver grafike ako imate problem kao sto sam ja imao: u mom slucaju radi se o grafici NVIDIA

prvo sto sam napravio provjerio sam na NVIDIA ORG stranici dali uopce postoji model drivera za moju graficku http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
Manual sreach (rucno potrazite) svoju graficku - za one koji mogu sasvim Ok podici linux ?? mogu si tu naci orginal driver za svoju maticnu,
ako se tu ne snalazite, napisati cu komandu koju pokrenete iz terminala tocnije, ako bas imate identican problem kao sto sam imao ja onda necete moci ni doci do grafickog terminala

ako Vam otvori Login | Username: xxxxxxxxxx Password: xxxxxxxxxxxx => klik ENTER i onda cekate i cekate i cekate >>>>> nista se ne dogadja nego Vam izbaci gresku tipa "failed to idle channel 0xcccc001" ili slicno ??
sad ono glavno: ponovo napravite sudo reboot ili CTRL+ALT+DELETE "ili prisilno ugasiti pa ponova pokrenuti" nije preporuceno prisilno !

kad se sistem podigne iz grafickog sucelja nakon logina prelazite u tekstualni MOD terminal kombinacijom tipki CTRL+ALT+F1
- ako Vas trazi "a traziti ce" login upisite svoj username pa ENTER onda ce Vas traziti password, upisite svoj password - necete viditi nista kad upisujete password tako da ne brinete i ne lupate vise puta isto znaci upisati password i ENTER
- onda dobivate redak za upisivanje komande:
===================================
Za NVIDIA drivere:
- prva naredba
bash code
$ sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

- klik ENTER, te malo pricekate i upisujete drugu naredbu
bash code
$ sudo apt-get update

- klik ENTER i malo pricekate i upisete trecu naredbu"podrazumijevamo da ste vec prije napravili update && upgrade - bez obzira sto Vam grafika ne radi ??"
bash code
$ sudo apt-get install nvidia-current

- klik ENTER i malo pricekate
- kad sve odradi pitati ce Vas sto zelite uraditi Y/N izmjena drivera i slicno ja sam upisao [Y] i klik ENTER, ponovo pokrenuo PC i odmah je sve proradilo sto se tice grafike!

NAPOMENA: kada ste za one koji ne znaju u tekstualnom modu pisanje je kao da imate raspored tipki za englesku tipkovnicu znaci trebate znati eng. raspored tipkovnice !
jer se u protivnom necete moci snaci s upisivanjem potrebnih komandi ako to treba u nekom slucaju ?

Zamorski :ymhug:

3 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.