Potrebna pomoc

Teme vezane za kreiranje osnovnih web stranica baziranih na HTML sintaksi.
8 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Potrebna pomoc

PostPostao/la Pocetnik » 06 kol 2014, 12:32

Pozdrav svima na forumu, ja sam potpuni pocetnik sto se tice i programiranja i web dizajna. Pre 2-3 nedelje sam poceo da ucim HTML i CSS. Zavrsio sam onaj kurs na codeacademiji,procitao sve na w3school o HTML i CSS-u i pogledao sve one vase tutorijale na Youtubu. Danas sam odlucio da skinem notepad++ i da pokusam da napravim svoju prvu stranicu. Da naglasim da mi je manje vise sve jasno sto sam pogledao u tutorijalima i pretpostavio sam da ce sve ici po loju kad pokusam da napravim prvu stranicu. Plan mi je bio da napisem stranicu o nekoj izmisljenoj firmi koja se bavi nekretninama, gde bi ubacio sve sto treba da poseduje jedna web prezentacija firme(ponuda stanova, kontak itd). Medjutim naisao sam na gomilu problema. Evo krenucu redom sa pitanjima.
1. Zasto nece da mi ucitava ć,č iako kucam u head delu <meta charset="UTF-8" /> ?
2. Zasto nece da mi ucitava css fajl iako sam kucao <link rel="stylesheet" type="text/css" href="glavno.css" /> ?
3. Sta trebam da naucim da bih shvatio kako funkcionise povezivanje stranica tjs. kako da povezem neku sporednu stranicu sa glavnom tjs. da postavim link ka nekoj stranici, ali da ona ne vodi ka nekom url-u vec ka stranici koju sam takodje ja napisao u notepadu? I kako ubaciti sliku sa kompjutera da bude na stranici? Da li da sve to bude u jednom zajednickom folderu?

Stvarno sve ovo napisano zvuci svima vama koji ovo duze radite veoma tupavo, ali ja sam stvarno nov u ovome i stvarno imam ogromnu zelju i motivaciju da naucim sve o web dizajnu, posto bih voleo jednog dana da se bavim time. Imam 21 godinu i zavrsenu gimnaziju, znaci manje-vise pise mi se veoma crna buducnost ako ne pokusam nesto da uradim sa svojim zivotom, tjs. ako ne pokusam da naucim da radim nesto sto je trazeno na trzistu rada.
Ako mozete jos nesto da mi preporucite, tjs. na kojim stvarima najvise da radim, sta dalje da ucim itd. Pretpostavljam da je najbolje pisati sajtove, da se tako najbolje i najefikasnije uci.

Evo za kraj i slika tog mog pokusaja pravljenja stranice, pa da mozete da kazete gde gresim. I da se unapred svima zahvalim na odgovorima i pomoci.

http://i62.tinypic.com/13z673q.jpg

http://i62.tinypic.com/f431c3.jpg

Re: Potrebna pomoc

PostPostao/la Armin » 06 kol 2014, 17:48

Pocetnik je napisao/la:1. Zasto nece da mi ucitava ć,č iako kucam u head delu <meta charset="UTF-8" /> ?

Notepad++ po default-u stavlja ANSI encoding. Možeš to promijeniti u Settings->Preferences->New Document tako da je vrlo vjerovatno razlog taj da i dalje nije UTF-8 encoding.
Pocetnik je napisao/la:2. Zasto nece da mi ucitava css fajl iako sam kucao <link rel="stylesheet" type="text/css" href="glavno.css" /> ?

Kada napišeš samo href="imefajla.css", HTML parser će tražiti fajl u istom folderu gdje se nalazi trenutno otvoreni HTML fajl. Tako da ti CSS fajl mora biti u istom folderu.
Pocetnik je napisao/la:3. Sta trebam da naucim da bih shvatio kako funkcionise povezivanje stranica tjs. kako da povezem neku sporednu stranicu sa glavnom tjs. da postavim link ka nekoj stranici, ali da ona ne vodi ka nekom url-u vec ka stranici koju sam takodje ja napisao u notepadu? I kako ubaciti sliku sa kompjutera da bude na stranici? Da li da sve to bude u jednom zajednickom folderu?

Ne mora nužno biti sve u istom folderu, ali kao i sa slučajem CSS-a putanja je u većini slučajeva relativna, dakle trebali bi biti u istom folderu. Tako da, ako recimo imaš pored svog glavnog HTML fajla sljedeće fajlove: kontakt.html, stanovi.html, vile.html, pansioni.html; linkove ćeš navoditi na sljedeći način:
html code
<a href="kontakt.html">Kontakt</a>
<a href="stanovi.html">Stanovi</a>
...

Odnosno, u slučaju da imaš podfoldere, npr.: stanovi/tuzla.html, stanovi/sarajevo.html, na isti način bi poštovao hijerarhiju i pri pisanju koda.
html code
<a href="stanovi/tuzla.html">Stanovi - Tuzla</a>
<a href="stanovi/sarajevo.html">Stanovi - Sarajevo</a>

Pocetnik je napisao/la:Ako mozete jos nesto da mi preporucite, tjs. na kojim stvarima najvise da radim, sta dalje da ucim itd. Pretpostavljam da je najbolje pisati sajtove, da se tako najbolje i najefikasnije uci.

Preporučio bih ti da ne koristiš notepad++ za izradu kompletne stranice, već da preuzmeš sa net-a neki IDE kao što je Netbeans za Web, Eclipse, phpStorm, phpDesigner, phpEd. Između ostalog, dolaze sa autocomplete podrškom što znatno olakšava i ubrzava izradu web stranice.

Ukoliko možemo još pomoći ne ustručavaj se. Puno sreće i vidjet ćeš da nije sve tako crno :)

Armin
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

PostPostao/la Pocetnik » 07 kol 2014, 10:08

Hvala ti Armine puno na pomoci. Jel problem da u ovoj temi postavljam sva pitanja kad negde zapnem oko html-a i css-a?

PostPostao/la Doki » 07 kol 2014, 14:47

Ako zelis mogu ti tu poslati ili na privatnu poruku nisam siguran kako su pravila youtube video serijal jednog decka sa balkana koji detaljno objasnjava cijeli proces pretvorbe PSD a u html/css

PostPostao/la Pocetnik » 07 kol 2014, 14:51

Posalji Doki!

PostPostao/la Doki » 07 kol 2014, 15:21

Poslo sam na PM posto neznam dal smijem tu slat youtube linkove...

PostPostao/la HepeK » 08 kol 2014, 16:04

Dozvoljeni su i youtube linkovi, cak postoji bbcode za youtube ;)
"Ko nema u glavi ima na internetu"
Što čujem - poštujem, dok ne vidim - ne vjerujem.

PostPostao/la Djankaa » 17 lis 2014, 03:00

Posto su ti vec odgovorili na temu problema , da te motiviram da ostanes pri svojoj odluci posla buducnost meni je evo za 1 - 2 mjeseca 18godina , poceo sam programiranje sa 15 al u glavno lutanje malo basic malo pawno , malo C , pa Unity game engine ( javascript ) i prije 3 mjeseca odlucim samo HTML,CSS,jQuery i PHP (tehnologije koje se koriste pri izradi suvremenih stranica) prije 2 tjedna sam dobio prvi posao radilo se o pansionu radio sam nekih tjedan i pol poslje skole 2-3 sata a testiranjem znaci za 15-20 sati rada ja i kolega (Photoshop) ccc 670KM , 335€ ili ti 2300 kuna

Radi se o kraljicin-put.com

8 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.