Praktični primjeri u PHP-u.

Ukoliko ste prvi put u posjeti našem forumu, predstavite se, kažite nam nešto o sebi, te vaše prve utiske.
9 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Praktični primjeri u PHP-u.

PostPostao/la ale » 23 lis 2015, 19:56

Pozdrav.

Prvi put sam ovdje. Našao sam tutorijale od korisnika pod korisničkim imenom Hepek (u pitanju je PHP). Ne da su dobri, već odlični. Funkcije nisam baš najbolje kapirao, ali on/ona je dobar primjer naveo. Očito je neko ko ima iskustva. Pošto još uvijek nmg da koristim opciju za slanje poruka, jer sam novi ovdje zamolio bih Hepek-a :) da mi se javi. Odlično je sve objašnjeno, a to je upravo ono što mi treba tj . što tražim. Imam predznanje iz PHP-a, ali nzm kako to još sve ukomponovati da radi skupa (npr:. i funkcije, i nizovi i petlje)... HTML i CSS znam. JS onako, neke osnove samo.

Re: Praktični primjeri u PHP-u.

PostPostao/la Jasko » 23 lis 2015, 21:22

Pozz i dobro dosao na Forum ;)
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la ale » 24 lis 2015, 09:39

Hvala :) ajde sad Jasko budi ljubazan pa mi malo dočaraj XML :D znam sintaksu, šta kako, ali ne kapram njegovu praktičnu upotrebu. Zašto bih ga koristio, gdje, kad??? Cunjao sam za odgovorima, ali nikako da naletim na neko OK objašnjenje....

PostPostao/la Armin » 24 lis 2015, 12:24

ale je napisao/la:Hvala :) ajde sad Jasko budi ljubazan pa mi malo dočaraj XML :D znam sintaksu, šta kako, ali ne kapram njegovu praktičnu upotrebu. Zašto bih ga koristio, gdje, kad??? Cunjao sam za odgovorima, ali nikako da naletim na neko OK objašnjenje....

Gledaj jedan XML feed kao strukturu podataka. Evo jedan primjer.

Imaš neku web stranicu, koja ima određenu bazu podataka. Recimo da imaš neki blog, koji ima veliki broj postova. Jednog dana odlučiš da želiš napravit mobilnu aplikaciju koja će prikazivati te blog postove. Ti se sa mobilnom aplikacijom ne možeš konektovati direktno na bazu da dohvatiš te podatke već ti treba neki feed, neki izvor informacija.

Npr feed za neki wordpress blog:

xml code
<?xml version="1.0"?>
<methodResponse>
<params>
<param>
<value>
<struct>
<member>
<name>userid</name><value><string>1</string></value>
</member>
<member>
<name>dateCreated</name>
<value><dateTime.iso8601>20110101T12:00:00</dateTime.iso8601></value>
</member>
<member>
<name>content</name>
<value><string>&lt;title&gt;Hello world!&lt;/title&gt;&lt;category&gt;1&lt;/category>Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!</string></value>
</member>
<member>
<name>postid</name><value><string>1</string></value>
</member>
</struct>
</value>
</param>
</params>
</methodResponse>

Ovo je možda robustan primjer, al pretpostavljam da shvataš poentu ovoga. Ti ćeš na nivou te mobilne aplikacije iz ovoga izvaditi informacije koje ti trebaju za prikaz post-a. Isto tako, umjesto XML-a možeš koristiti JSON il JSONP.

I naravno, ovo je samo jedna od mnogih primjena XML-a.
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

PostPostao/la ale » 24 lis 2015, 16:09

Ahaaa :) ukapirao sam djelimično. Kao što ti reče, to je samo jedna od primjena... A gdje bi se mogli naći dobri primjeri za FOR, WHILE, DO WHILE petlje??? Funkcije??? Nizove??? Jel ima ovdje??? Pitam ovako, jer mi je lakse nego da sam pretrazujem forum i gubim vrijeme....

PostPostao/la Jasko » 24 lis 2015, 17:09

Pogledaj moje Video zapise o if-ovima i petljama u rubrici Python -> Uvod u python

Imaispod svakog videa pise sta u njem mozes ocekivat. A python code je prilicno lagan za pratit.

Tu imaju odredjene osnove gdje se sta koristi. Ali if koristis uvijek kad trebas nesto odlucit a while ili for ako imas ponavljanje, u sustini lagano.
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la ale » 24 lis 2015, 17:20

aaaa sad cu zvucati glupo al ajd...a jel im ista primjena (petljama) nebitno o kojem je jeziku riječ?

PostPostao/la ale » 24 lis 2015, 17:26

Jasko je napisao/la:Pogledaj moje Video zapise o if-ovima i petljama u rubrici Python -> Uvod u python

Imaispod svakog videa pise sta u njem mozes ocekivat. A python code je prilicno lagan za pratit.

Tu imaju odredjene osnove gdje se sta koristi. Ali if koristis uvijek kad trebas nesto odlucit a while ili for ako imas ponavljanje, u sustini lagano.

A pa nešto sam i skontao pogledavši ovaj jedan tvoj tutorijal.... :D inače moj domen je php

PostPostao/la Armin » 28 lis 2015, 20:15

ale je napisao/la:aaaa sad cu zvucati glupo al ajd...a jel im ista primjena (petljama) nebitno o kojem je jeziku riječ?

Kad god imaš niz elemenata kroz koji moraš proći, ili neki uslov koji trebaš provjeriti treba ti neka petlja.
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

9 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.