Pozdrav

Ukoliko ste prvi put u posjeti našem forumu, predstavite se, kažite nam nešto o sebi, te vaše prve utiske.
26 post(ov)a • Stranica: 1/3.1, 2, 3

Pozdrav

PostPostao/la Sale » 11 lip 2014, 19:41

Pozdrav svima. :)
Za ovaj forum sam čuo na stranici LZS.
Sa programiranjem nemam nikakvog iskustva. Imam želju da naučim i zbog toga sam se prijavio.
Na vecini tech foruma vecinom samo predloze literaturu koju prvu nadju na google-u i to je to.
Nadam se da ce ljudi ovdje bolje objasniti stvari koje su bitne u pocetku, ali iz svog iskustva. Kako su oni pocinjali i na sta treba obracati paznju; sta treba nauciti prije programiranja.
Eto to me sada zanima, ako ima ovakva tema dajte link ili kazite da ja kreiram i zapocnemo diskusiju o ovome.

Re: Pozdrav

PostPostao/la gagiD » 11 lip 2014, 19:47

Pozdrav i dobrodosao :)

Drago mi je da zelis nauciti programirat.
Kao prvo sta zelis uciti? Web ili desktop development?
A ako zelis nauciti programirat onda je literatura neizbjezna. Smjernice mozes dobiti od iskusnijih.

PostPostao/la Sale » 12 lip 2014, 07:30

Da, naravno, nisam ni mislio bez literature, vec sam mislio na neodgovarajucu literaturu.
Pretezno to bude literarura predvidjena za vec neki stepen znanja (kao, npr prelazak sa jednog jezika na drugi)
Znaci meni treba literatura za tootalnog pocetnika.
Zanima me desktop programiranje.

PostPostao/la Armin » 12 lip 2014, 07:50

Sale je napisao/la:Da, naravno, nisam ni mislio bez literature, vec sam mislio na neodgovarajucu literaturu.
Pretezno to bude literarura predvidjena za vec neki stepen znanja (kao, npr prelazak sa jednog jezika na drugi)
Znaci meni treba literatura za tootalnog pocetnika.
Zanima me desktop programiranje.

Možeš pristupit ovome iz dva smjera. Prvi smjer je da učiš od samih osnova, znači da kreneš od toga kako se smještaju podaci u memoriji, pa preko C/C++ dođeš do Jave i dalje.

Drugi pristup je da odmah učiš Javu, budući da je u odnosu na C++ dosta olakšana time što ne moraš vodit računa o tome da li će ostat šta alocirano u memoriji nakon što se završi izvršavanje programa.

Oba pristupa su sasvim ok. Drugi ti je možda brži, a prvi će zahtijevat više vremena al ćeš detaljnije shvatati.

Što se tiče literature, ne znam trenutno nikakvu knjigu da preporučim al imaš mnoštvo online tutoriala tako da bi uzimanje knjige moglo biti suvišno.
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

PostPostao/la gagiD » 12 lip 2014, 11:09

Ako se odlucis za C/C++ onda pogledaj temu.

Mozda ako ces na nasem jeziku.

I jos:

The C Programming Language - knjiga tvorca C programskog jezika
The C++ Programming Language - kniga tvorca C++ programskog jezika

PostPostao/la Sale » 16 lip 2014, 13:10

Dosta ljudi su mi preporučivali C#, pa sam dosta tražio literature za njega...
Počinjao sam učiti, ali ne ide mi.
Nije to to. Ne znam gdje grešim. Počnem čitati literaturu i jednostavno ono što razumem pređem i kada dođem do dijela koji mi nije jasan imam hiljadu nekih nejasnih stvari. I onda shvatim da sam zaboravio i ono sa početka što mi je bilo jasno.
Tako sam se nekoliko puta vraćao na početak.

Evo ovaj pdf: http://www.microsoftsrb.rs/download/obr ... Csharp.pdf
prvi dio mi je jasan ali izgubim se već na 7-8 stranici.

Mozda ja učim na pogrešan način?

Takođe, nije mi jasno, zasto u školama ili fakultetima uče toliko jezika i toliko brzo ih prolaze. Pitam zato sto sam gledao predavanje sa nekog fakulteta na YT. Mislio sam da ce mi bolje ici ako slusam, nego da citam, ali je bilo jos gore.
Ja sa cijelog predavanja zapamtim 2 rečenice.
Nzm stvarno zasto mi ne ide, a imam zelju da naučim.

PostPostao/la JohnCavil » 16 lip 2014, 15:42

Literatura nije toliko bitna, samo je bitno znati naći ono što ti treba, bitno je znati tražiti. Ja sam bez literature naučio C/C++ i C# a jedino za Python sam koristio neku knjigu koja je ustvari bila više kao referenca naredbi i jednostavni primjeri i zadaci. Za desktop programiranje (ako misliš baš na grafičko sučelje) možeš početi sa C++ i C# ili Java ali preporučio bi ovo drugo dvoje za kasnije jer imaju garbage collector i još poneke stvari iz objekto orijentiranog programiranja koje su bolje razrađene. počneš sa c++ konzolne programe samo da pohvataš osnove i onda kreneš na objektno orijentirano programiranje, za to ćeš trebati malo proučiti kako rade klase ali ništa strašno i onda imaš razne frameworke za GUI kao Qt, GTK, .NET etc.

PostPostao/la Sale » 16 lip 2014, 20:24

Pa ok, ali ajde neki konkretan primer.
Koje su to bitne stvari?
Nisam navikao tako učiti, do sada sam učio neke proste stvari (kao npr. u photoshopu) nisam navikao na stvari koje zahtijevaju toliko predznanje, nezaboravljanje prethodno naučenog i razumevanje onog sto radimo ( u photoshopu nekad mogu slijepo poslusati: klikni ovdje i ovdje)
Moze li neki primer kako ste vi učili?
Neko upustvo, savjet...

PostPostao/la JohnCavil » 16 lip 2014, 22:09

Pa ja sam recimo uvijek kretao sa nekim jednostavnim zadacima, kako to i inače ide i onda ideš na sve kompliciranije stvari, izrada algoritama za neke stvari, primjena postojećih, pa onda dalje na grafički dio, tamo opet učiš koristiti metode i funkcije iz frameworka i primjenjuješ, nađeš neki zadatak, znaš što ti treba za zadatak ali ne znaš točnu naredbu i njenu sintaksu pa potražiš na netu i to primjeniš u zadatku, kasnije kada ti opet zatreba znati ćeš implementirati tu naredbu i tako, malo po malo i ide to. Ja do nedavno nisam imao pojma ni od kuda bih krenuo sa izradom web site-a u asp.net-u pa sam eto malo po malo kako mi je što trebalo, tražio na netu i implementirao to u svoj projekt tako da radi ono što mi treba.

PostPostao/la Sale » 16 lip 2014, 22:16

Ahha ok, znaci ucicu c#. Jel imate neki bolji tutorijal od onog mog?

26 post(ov)a • Stranica: 1/3.1, 2, 3

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.