Pozdrav

Ukoliko ste prvi put u posjeti našem forumu, predstavite se, kažite nam nešto o sebi, te vaše prve utiske.
26 post(ov)a • Stranica: 2/3.1, 2, 3

Re: Pozdrav

PostPostao/la JohnCavil » 17 lip 2014, 12:53

Radije počni sa C-om ili C++om jer su to proceduralni jezici, c# je objektno orijentiran i to je potpuno druga stvar i ako ne razumiješ osnove iz ovoga prvoga teško ćeš odmah na drugom nešto naučiti. Kada malo naučiš osnove C/C++ onda samo nastavi sa C# i objektnom paradigmom. A što se tiče nekih smjernica, literature i tutorijala što ti je gagiD već linkao se čini ok. samo si traži i smišljaj neke zadatke pa onda nađeš kako se neki dio treba riješiti pa proučiš neku novu naredbu i tako samo moraš raditi i sve kompliciranije stvari raditi kako bi znao što bolje kombinirati naredbe jer često vidim da ljudi ne znaju kombinirati naredbe i onda idu koristiti kôd za jednu stvar u nećemu sasvim desetom.

edit: a kasnije za C# imaš http://msdn.microsoft.com/ samo me iznanađuje kako su vlastiti jezik dosta loše dokumentirali ali ok, i imaš o C# dosta na http://stackoverflow.com/, na stackoverflow imaš o svim jezicima svega.

PostPostao/la gagiD » 17 lip 2014, 14:15

Sale je napisao/la:Pa ok, ali ajde neki konkretan primer.
Koje su to bitne stvari?
Nisam navikao tako učiti, do sada sam učio neke proste stvari (kao npr. u photoshopu) nisam navikao na stvari koje zahtijevaju toliko predznanje, nezaboravljanje prethodno naučenog i razumevanje onog sto radimo ( u photoshopu nekad mogu slijepo poslusati: klikni ovdje i ovdje)
Moze li neki primer kako ste vi učili?
Neko upustvo, savjet...

Za naucit programirat treba ulozit mnogo vise truda nego na photoshop.
Slazem se s JohnCavil-om da pocnes s C/C++. Kad vec dobro naucis proceduralno programiranje onda mozes preci na objektno orijentisano(koje mozes i u C++). I kad u jednom jeziku naucis osnove programiranja kasnije samo ucis sintaksu drugog, eventualno neke razlike tako da se poslije brze uci.

A za naucit programirat treba imat puno volje. Ponekad provesti i vise sati radeci neki zadatak dok ga ne uradis.
Ako imas nekog da ti pomogne u pocetku to bi bilo dobro.
I samo vjezba, sta znam izmislis sebi zadatak i uradis ga, napavis nesto sto ti moze koristiti npr. za matematiku.

Kad zapnes otvoris temu, dobijes pomoc i ides dalje :)

PostPostao/la JohnCavil » 17 lip 2014, 14:48

Yep, matematički zadaci su u početku najbolja vježba.

PostPostao/la Sale » 17 lip 2014, 15:02

Ahha ok.
Tako ću i uraditi. Volju imam, ali znanja iz programiranja skoro da i nemam.
Prvo moram naučiti sintaksu i osnovne pojmove (sta je klasa, varijabla, itd.), pa tek onda da radim neke zadatke.
Javiću se kad negdje zapne.
Krećem sa učenjem. :D

PostPostao/la Armin » 17 lip 2014, 17:56

Sretno!

Naravno, pitaj gdje god zapneš.
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

PostPostao/la Sale » 02 srp 2014, 12:53

Htio sam instalirati neko okruženje, pa sam mislio Visual Studio. Ali koliko vidim express verzija ne podržava C jezik...
Jel se moze uopste koristiti VS za C jezik?

PostPostao/la Jasko » 02 srp 2014, 13:46

Ja bi preporucio , Netbeans ili CodeBloks.

Ja licno skoro za sve koristim Eclipse pogotov ako te kasnije zelja krene za Javom ovo okruzenje je jako dobro.

Pozz

PS
Dobro dosao na Forumu i slobodno za nova/e podrucja/stvari otvori novu temu, ovo je ipak Thread za predstavljanje ;)
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la Sale » 02 srp 2014, 15:05

Sad bi bilo kasno da otvorim...
Sledeći put ću.
Samo me jos zanima zasto ne moze VS?

PostPostao/la Armin » 02 srp 2014, 18:58

Sale je napisao/la:Sad bi bilo kasno da otvorim...
Sledeći put ću.
Samo me jos zanima zasto ne moze VS?

Zato što nije open source. Ne mozes plasirat proizvod na trziste dok ne platis licensu za aplikaciju.
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

PostPostao/la Sale » 03 srp 2014, 09:48

Ahha, znao sam da nije open source, ali kako onda moze C++, C# ili bilo koji drugi jezik?

26 post(ov)a • Stranica: 2/3.1, 2, 3

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.