Vaš doživljaj javascripta?

Teme vezane za profesionalni razvoj web stranica.
7 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Vaš doživljaj javascripta?

PostPostao/la JohnnySheffield » 27 lip 2014, 21:11

Kako doživljavate Javascript? To je jezik oko kojeg ima mnogo kontroverzi, pa me zanima kako o njemu razmišljaju članovi ovog foruma?

Da li ga mrzite? Smatrate dnom dna programskih jezika? Ili je Javascrpit najbolje što Vam se dogodilo?

Ja sam jedan od onih koji su ga uvelike podcjenjivali, pa se ispostavilo da zadnje 3 godine skoro isključivo radim u Javascriptu! (ne bavim se web-dizajnom!).

Meni je javascript baš fora. A vama?

Re: Vaš doživljaj javascripta?

PostPostao/la gagiD » 28 lip 2014, 19:59

Ja sam Js malo koristio za front-end.

Js svakako nije najbolje sto mi se dogodilo.

A zasto koristiti Js za nesto sto nije web programiranje? i nije bas na strani Js. Razuvjeri me :)

I da mrzim var. I posljedice var-a ( '==' , '===' , '!=' , '!==' ).

PostPostao/la Armin » 28 lip 2014, 21:11

gagiD je napisao/la:Ja sam Js malo koristio za front-end.

Js svakako nije najbolje sto mi se dogodilo.

A zasto koristiti Js za nesto sto nije web programiranje? i nije bas na strani Js. Razuvjeri me :)

I da mrzim var. I posljedice var-a ( '==' , '===' , '!=' , '!==' ).

Te operatore imaš i u php-u. http://www.w3schools.com/php/php_operators.asp
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

PostPostao/la gagiD » 28 lip 2014, 21:46

Armin je napisao/la:Te operatore imaš i u php-u. http://www.w3schools.com/php/php_operators.asp

Da znam i ne svidaju mi se gdje god ih ima :)

PostPostao/la JohnnySheffield » 30 lip 2014, 13:24

U naravno, sve ima svoje prednosti i nedostatke, vidim da si za usporedbu uzeo c i javascript... Probaj usporedit bilošta i c, rijetko što je bolje od c-a. Možda je bolje pogledat usporedbu PHP-a i Javascripta.

Svakako, nije javascript zlato. Osobno ga koristim za izradu igara. Na kraju balade, usprkos "lošijem" preformanceu i fragmentiranosti platformi na kojima se izvršava javascript, za moj posao glavne prednosti su:

Single language stack -> Hoće reći, cijeli stack, od serveara do klijenta je javascript, što olakšava slaganje tima i izradu kakve god aplikacije.

Multi-platform support: kad je klijent u pitanju, s javascriptom (i sa 90% istog source koda i 10% prilagodbe za svaku platformu) mogu dosegnuti sljedeće platforme u native obliku:

-Web
-Ios
-Android
-Mac desktop
-Linux desktop
-Windows desktop
-WiiU
-Win 8 mobile
-Firefox OS
-Amazon Apps
-Tizen
-Blackberry
- etc...

- Brzina izrade: S javascriptom all the way, puno je brži rad, izrada i testiranje app-ova.

- Multitude of modules: Za javascript ima open source modula kolko oš. Oš generirat pdf-ove? Može. Oš Real time udp komukaciju preko webRTC-a, može. Oš da ti sam napiše app? e to nemože! :)

Glavne mane su već navedene, performance, koji zahtjeva spretnost prilikom pisanja koda (iako oprez kod korištenja je univerzalan problem, kod svih jezika) i fragmentiranost platformi (kao sve radi svugdje, ali ipak neke stvari su podržane samo na nekim platformama)

Takodjer, glavne 2 stvari koje su me nagovorile na js su <canvas> u kombinaciji s webgl-om (koji renderiranje prebacuje na grafičku pa je preformans višestruko bolji) te nodejs koji mi je rješio serversku stranu za i/o i networking.

naravno, i ja sam fan "===" , "==", čvrsto nedefiniranog "this"-a i sličnih egzibicija, to mi je najdraže kad provedem pol sata huntajući glubi bug zbog super ECMA-script specifikacije i vendora koji ju odluče ne poštivat..

PostPostao/la Armin » 30 lip 2014, 22:28

JohnnySheffield, da li bi radije radio igrice za web u Java il Javascript i zašto?
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

PostPostao/la JohnnySheffield » 01 srp 2014, 06:22

Iskreno, neznam ni jedan game engine u napisan u Javi, ali samo zato sto ni neznam Javu, nit sam tražio engine. (evo sad sam ukuco u google, izgleda da ih ima napretek...) Najbliže što sam došao javi je kratki susret sa processingom (https://www.processing.org/), koji je djelom baziran na javi, ako se ne varam.

Kako ja to volim reć, svako polje ima svoj alat, babin vrt ćeš kopat motikom, kukuruzište traktorom :P

Java me uvjek odbijala sa onim svojim updateovima svako malo, a prvenstveno s premissionima da se pokrene. Kada čovjek bira igru, unutar 30 sec donese odluku jel mu se svidja ili ide skidat iduću (jer ih ionako ima napretek). Ako od tih 30s 15s provede klikajući da dopusti javi da se pokrene, nije neka sreća. Al naravno to su samo moja osobna mišljenja, dobru igru se može napisati u svakom jeziku.

7 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.