Postavljanje uslova u PHP-u

Teme vezane za profesionalni razvoj web stranica.
8 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Postavljanje uslova u PHP-u

PostPostao/la ale » 25 lis 2015, 19:59

Hej ljudi :) imam jednu začkoljicu....

Ovako, imam bazu podataka. E sad, kako da napisem upit u kojem ce mi uslov biti neka kolona iz baze podataka... Lupam sad, imam kolonu na_stanju... I sad hocu da kad mi je na stanju 0, da piše NE a kad je stanje vece od nule da pise DA. Npr to zelim da mi se prikazuje na sajtu... Da dam malo konkretniji primjer.

Imam npr stranicu na kojoj se nalaze telefoni sa svim specifikacijama i cijenama. E sad, ja bih htio da kad mi neko posjeti page da ako taj neki telefon ima na stanju da ispod njega pise DA a ako nema NE... Uslov ja znam kako se pise i to, ali ne znam kako da postavim da bude uslov kolona na stanju.....

P.S. Ako nisam dobro objasnio pisite, pa da ponovo objasnim.... :)

Re: Postavljanje uslova u PHP-u

PostPostao/la Jasko » 25 lis 2015, 22:31

php code
// ovo je samo pseudokod, radi se o fiktivnim tabelama
// mobiles je tabela u bazi sa telefonima, tel_count je kolicina telefona u skladistu, tel_id vrsta telefona
$upit = sprintf("SELECT tel_count FROM mobiles WHERE tel_id = %s",$tel_id);
$odgovor_upita = mysqli_query($conn, $upit);

if ( ! $odgovor_upita ){
die('Wrong query: ' . mysqli_error($conn));
}

$rezultat= mysqli_fetch_array( $odgovor_upita, MYSQL_ASSOC))

if($rezultat['tel_count'] > 0)
echo "DA" ;
else
echo "NE";

OK, evo moj pseudocode koji je pisan kao pravi php code, mogao bi se na ovaj nacin implementirati, ali su varijable fiktivne morale bi se podesit. Valjda to odgovara na tvoje pitanje, ako si mislio na nesto drugo mozda trebas detaljnije objasnit.

Pozz
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la ale » 26 lis 2015, 08:57

Jasko je napisao/la:php code
// mobiles je tabela u bazi sa telefonima, tel_count je kolicina telefona u skladistu, tel_id vrsta telefona

if ( ! $odgovor_upita ){
}

echo "DA" ;
else
echo "NE";

OK, evo moj pseudocode koji je pisan kao pravi php code, mogao bi se na ovaj nacin implementirati, ali su varijable fiktivne morale bi se podesit. Valjda to odgovara na tvoje pitanje, ako si mislio na nesto drugo mozda trebas detaljnije objasnit.

Pozz

Hvala :) probat cu, ali msm da jeste :)

PostPostao/la ale » 26 lis 2015, 18:41

Jasko je napisao/la:php code

if ( ! $odgovor_upita ){
}

echo "DA" ;
else
echo "NE";

Probao sam ovo što si ti napisao. Morao sam samo da dodam vitičaste zagrade na mjestima u uslovu. Ali ima jedan drugi problem. Morao sam da obrisem dio koda od WHERE. Ako ostavim tako pise da je nedefinisana varijabla. Obrisao sam to i radilo je, ali ako je kompletno stanje 0 ili obrnuto, a ne za odredjeni telefon. Ja sam onda napisao ovako: WHERE naziv_artikla = '$_POST[naziv_artikla]', stim da problem ostaje isti tj pise nedefinisana varijabla naziv_artikla...gdje bi mogao da bude problem????

Pozz

PostPostao/la Jasko » 26 lis 2015, 19:00

Eh sad ja nemogu nagadjat koje elemente (kolone) ti u svojoj tabeli imas i koje vrijednosti ti elementi mogu poprimit. Nebi bilo lose da mi kazes kakvu strukturu tvoja tabela ima.

Jedino tako bi mogao pisat code u kojem nema nedefinisanih varijabli.

Jos bolje je da pored strukture mi upises i makar dvije vrste telefona u tvojoj tabeli, kako bi mogao bas konkretni primjer dat kako pronac bas stanje za jedan telefon.
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la ale » 27 lis 2015, 09:30

Evo strukture:

id_artikla int (10) AUTOINCREMENT
naziv_artikla varchar (255)
cijena_artikla float
na_stanju int (50)
ukupno_u_km int (50)

Otprilike tako, msm ispravni su podaci. Imaju jos dvije kolone ali nisu toliko bitne. A imam npr:. Nokia Lumia i Samsung Galaxy S3...

PostPostao/la Jasko » 27 lis 2015, 11:01

Ovako bi ja reko da bi trebalo radit kod tebe. Stim da moras sam skontat kako predat ime telefona tj $naziv

php code
// mobiles je tabela u bazi sa telefonima
$naziv="Nokia Lumia";
$upit = sprintf("SELECT na_stanju FROM mobiles WHERE naziv_artikla = %s",$naziv);
$odgovor_upita = mysqli_query($conn, $upit);

if ( ! $odgovor_upita ){
    die('Wrong query: ' . mysqli_error($conn));
}

$rezultat= mysqli_fetch_array( $odgovor_upita, MYSQL_ASSOC))

if((int)$rezultat['na_stanju'] > 0) 
    echo "DA" ;
else
    echo "NE";

PostPostao/la ale » 27 lis 2015, 11:24

Jasko je napisao/la:Ovako bi ja reko da bi trebalo radit kod tebe. Stim da moras sam skontat kako predat ime telefona tj $naziv

php code
// mobiles je tabela u bazi sa telefonima
$naziv="Nokia Lumia";
$upit = sprintf("SELECT na_stanju FROM mobiles WHERE naziv_artikla = %s",$naziv);
$odgovor_upita = mysqli_query($conn, $upit);

if ( ! $odgovor_upita ){
    die('Wrong query: ' . mysqli_error($conn));
}

$rezultat= mysqli_fetch_array( $odgovor_upita, MYSQL_ASSOC))

if((int)$rezultat['na_stanju'] > 0) 
    echo "DA" ;
else
    echo "NE";

Hvala u svakom slučaju :) kombinovati ću...nešto mora da radi :)

8 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.