Da li je moguće pomoću Javascripta čitati MySQL?

Teme vezane za profesionalni razvoj web stranica.
9 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Da li je moguće pomoću Javascripta čitati MySQL?

PostPostao/la Jasko » 01 tra 2012, 14:20

Ok mislim da naslov govori sve. Neki dan me jaran pitao dali je to moguće.

Želi pomoću Javascripta ili nečega slično da pročita podatke o članovima svog foruma, no forum je hostan preko nekog ponuđača foruma, te nema direktnog pristupa preko ftp-a. Inače bi to bilo veoma lahko :-?

Šta vi mislite o tome?
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

Re: Da li je moguće pomoću Javascripta čitati MySQL?

PostPostao/la HepeK » 01 tra 2012, 18:44

Javascript je client-side jezik a php server-side jezik...znaci da se javascript izvrsava na strani korisnika (u browseru)..

A i da je moguće to bilo bi rizično jer svaku javascript skriptu je moguće vidjeti na bilo kojoj stranici...

Ne bi bilo lijepo da neko sazna tvoj pass i username od sql baze :D

A moguće je kombinacijom js-a i php-a izvuci iz baze sve sto treba...

Recimo jedan način je da prije učitavanja stranice se nesto smjesti u jedan array i taj array se dodjeli nekoj varijabli u js-u. Drugi način je da pozivanjem neke js funkcije pozoves neku php skriptu koja ce vratiti ono sto pokupi iz baze...
"Ko nema u glavi ima na internetu"
Što čujem - poštujem, dok ne vidim - ne vjerujem.

PostPostao/la Jasko » 01 tra 2012, 22:56

Da na takvo nesto sam i mislio, zapravo sam tako i uradio na svom računaru.
Ovdje je veči problem što nije njegov Hosting, ali nije ni toliko važno da bi širili temu.

Dakle, nije moguće direktno, ali je moguće indirektno.

Hvala na odgovoru
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la JohnnySheffield » 27 lip 2014, 21:07

@HepeK

Mali ispravak netočnog navoda, Javascript nije samo client side jezik, iako ga se najviše(?) koristi u tom enviromentu. Javascript se koristi u mnogim enviromentima, od servera, izrade igara pa sve do robotike!

Kada pričamo o serverskom javascriptu, moguće je pričati direktno sa mnogim bazama, pa i MySQL-om.

PostPostao/la HepeK » 28 lip 2014, 17:28

Ja se nisam susreo s tim.

Može li neki primjer kako se koristi javascript koji operiše nad mysql bazom u web programiranju?
"Ko nema u glavi ima na internetu"
Što čujem - poštujem, dok ne vidim - ne vjerujem.

PostPostao/la gagiD » 28 lip 2014, 21:52

Mislim da se u Node.js koristi Js i za back-end.

PostPostao/la JohnnySheffield » 30 lip 2014, 14:38

Yup, najlakše je sa node-om. Primjer spajanja:

Kod: Označi sve
var mysql      = require('mysql');
var connection = mysql.createConnection({
  host     : 'localhost',
  user     : 'me',
  password : 'secret'
});

connection.connect();

connection.query('SELECT 1 + 1 AS solution', function(err, rows, fields) {
  if (err) throw err;

console.log('The solution is: ', rows[0].solution);
});

connection.end();

PostPostao/la gagiD » 30 lip 2014, 14:45

@JohnnySheffield:

Kakva su ti iskustva s Node.js-om? Ako se ima sta napisati mozes otvoriti i novu temu samo za Node.js :)

PostPostao/la JohnnySheffield » 30 lip 2014, 15:00

Za sada sam iznimno zadovoljan, najviše sam ga koristio za real-time komunikaciju (websockets, socket.io, sock.js, etc.)

Najveći problem je hosting, jer još nema baš lijepog rješenja kao cpanel pa si ili osuđen na čistu linux mašinu koju sam uspostavljaš ili neko od drugih rješenja, al i dalje si osudjen na ssh i shell pa si kuckaj i nadaj se da neće grunut negdje down the line. Iako, ako je nodejs dovoljno dobar za walmart, paypal i ostale megakorporacije, mislim da je dovoljno stabilan i za nas, pitanje je jesmo li mi dovoljno pametni/iskusni :)

Pokušat ću ovih dana nać vremena i napravit mali tutorial kako krenut i par linkova na neke zanimljive resurse. Pratim ga od verzije 0.4 i za sada je bio enjoyment svakog trenutka.

9 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.