Zašto ne Linux?

Teme vezane za rad sa Linuxom. Ubuntu, Kubuntu, Linux komande.
2 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Zašto ne Linux?

PostPostao/la gagiD » 14 svi 2014, 01:57

Da raspravimo zasto se kod nas ne koristi GNU/Linux i zasto bi trrebao.

Cijena
GNU/Linux distribucije su besplatne(u vecini slucajeva), ali mnogi vise vole da ukradu Win i da ga koriste.Zasto!? A i kod nas je kontrola piraterije nikakva pa mnogi to uzimaju zdravo za gotovo. Isto tako mnogi placaju predinstalitan Win kada kupuju racunar , a mozda toga nisu ni svjesni.

Hardver
Postoji mnogo distribucija koje mogu pristojna da rade na slabijem harveru sto nije slucaj s Win, a nemaju svi novca da kupuju novi hardver. I vecini je draze da mu Win traljavo radi nego ga instalira neku light GNU/Linux distribuciju. A s druge strane GNU/Linux ima problema s drajverima za pojedini hardver prvenstveno graficke kartice, sto ce se nadam se poboljsati u buducnosti. Dok je za podrzan hardver GNU/Linux u velikoj prednosti jer se drajveri automatski instaliraju.

Izgled
Realno GNU/Linux je dosta odmako Win sto se tice izgleda. Mada se u izgledu Wina nije nista bitno promjenilo od '95. do Win8 koji se nije bas proslavio =)) Za GNU/Linuxu postoji dosta radnih okruzenja tako da korisnici mogu birati. I svako radno okruzenje je dosta fleksibilno odnosno prilagdodljivo zahtjevima korisnika. Primjer jednog takvog imate u videu ispod i usput mozete uporediti s Winom.

Edukacija
I edukacija je jedan veliki problem. GNU/Linux se u skolama spomene ili ne spomene. A u vecini slucajeva djeca su prisiljena da rade na Winu i uce o njima. Zasto jedan OS ima ekskluzivno pravo na to? Cak se i u skolama koriste piratske verzije Wina, pa se ucenici navikavaju i na to.

Zajednica
Vidno je da zajednica u nasoj drzavi ne funcionise kako bi inace trebala. U susjedstvu je situacija dosta bolja. A svi mi(misli se na GNU/Linux korisnike) smo djelom krivi za takvo stanje. To bi trebalo da se popravi i da se poradi na promociji GNU/Linuxa i "edukaciji" drustva o tome.

To su bili neki moji stavovi, sta vi mislite o ovome?

Re: Zašto ne Linux?

PostPostao/la Vl4do » 10 lip 2014, 20:52

Linux distribucije su toliko šarene, da stvarno svatko može pronaći nešto za sebe. Ja sam obični korisnik i gledam to kao veliku mogućnost izbora. Slučajno sam prije 2-3 godine naletio na Linux i odmah sam bio oduševljen. Do tada mi se činilo da mi je virtualni život bio dosadan i monoton. Najviše me oduševila zajednica koja me srdačno prihvatila, kao da sam njezin stari prijatelj.
Ljudi rade čuda. Otvorena mreža je jedno od tih čuda. Dok naši vladari bacaju silne novce na MS licence, ponašaju se kao pijani milijarderi, ova ekipa je to sve u stanju napraviti skoro za 0 kuna. Ne znam zašto je to tako, ali vidim da niti u svijetu nije bolje. Prevladavaju na žalost materijalne vrijednosti, a po mome "open source" i FLOSS su stvari koje bi trebale biti prioritet. Jer ne radi se samo o slobodnom i otvorenom softveru, nego o načinu razmišljanja i življenja.
Ja zadnjih par godina primjenjujem open source riješenja i u svakodnevnom životu i baš mi je dobro.
Koga zanima, može detaljnije pročitati kako ja doživljavam Linux u mom prvom članku na LzS-u.
http://www.linuxzasve.com/iskustva-kori ... -pedesetih

2 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.