linux mint 17.1 molim pomoc

Teme vezane za rad sa Linuxom. Ubuntu, Kubuntu, Linux komande.
12 post(ov)a • Stranica: 1/2.1, 2

linux mint 17.1 molim pomoc

PostPostao/la minty » 26 sij 2015, 14:26

kao prvo dobar dan svima
novi sam korisnik linuxa
nikad ga prije nisam imao i pomocu vodica na ovom forumu
instalirao sam dual boot windows 7 i linux mint 17.1
e sad problem koji imam sa linuxom
gdje ja mogu vidjeti koje drivere imam instalirane ,to nigdje nemogu naci
i ima li linux mint 17.1 igdje device manager kao sto to ima windows

Re: linux mint 17.1 molim pomoc

PostPostao/la Jasko » 26 sij 2015, 20:31

cao,

pa zato postoji uvijek vise nego jedan put. Evo od mene par programa koje moze instalirati preko terminala.

sudo apt-get install sysinfo
sudo apt-get install hardinfo

i onda u System-Tools to pronadjes, ovaj hardinfo (System Profiler and Banchmark) je bas kao device-Manager

Pozz
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la minty » 27 sij 2015, 01:52

Linux Mint 17.1, codename "Rebecca".
Cinnamon 64-bit An edition featuring the Cinnamon desktop
Multimedia support * Yes
taj linux sam skinuo i instalirao na svoj HP probook 455 G1
e sad ako itko ima bilo kakav dobar vodic za linux opcenito
sto bi valjalo da novi korisnik procita ili bilo kakav vodic kako malo popraviti linux
da bude malo fluidniji i da se brze ucita i da ne jede toliko rama
kao ovaj moj Mint sad
moze i na engleskom jeziku posto i njega znam
posto sam novi i tek se ucim da sad ne citam sve redom kad vec ima vas ovdje dosta
dobrih i iskusnih da me malo uputite u pravom smijeru
hvala unaprijed

PostPostao/la Jasko » 27 sij 2015, 09:14

Cao minty,

e ovako, ja licno volim koristiti linux mint, ali ne u cinnammon verziji jer ta kao i KDE verzija koriste desktop okruzenja koja po mom pitanju jedu ram. Ja koristim radije linux mint sa xfce ili mate desktopom, tada mi mnogo ljepse radi. Xfce na mom acer 1,7 dual core sa 2GB rama radi odlicno. U radu samog linuxa se nista ne mjenja samo su kao sto rekoh desktop okruzenja druga.

Za razliku od windowsa okruzenje u kojem radis se definitivno moze mjenjati zavisno od racunara i ukusa koji imas.

Sto se tice prirucnika, sa obzirom da je mint baziran na ubuntu distribuciji a samim tim na debian-u mozes koristiti sve izvore i koji se brinu tom tematikom, dakle svi forumi gdje se o nekom problemu prica za ubuntu mozes rrjesenje koristiti gotov 1:1 i na mint.

Evo video kako mozes promjeniti okruzenje, jeste da je napravljen za ubuntu, ali kao sto rekoh pali i na mintu isto

[youtube]http://youtu.be/849KS97i9wY[/youtube]
http://youtu.be/849KS97i9wY

Ovdje mozes naci synaptic za mint: http://community.linuxmint.com/software/view/synaptic
ipak prvo pogledaj trebao bi biti u minta vec instaliran

Pozz

PS: Ako treba konkretno za mint, moze se i to naci/objasnit
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la minty » 28 sij 2015, 10:58

AMD A8-4500M APU with Radeon(tm) HD Graphics 1.9 MHz
L2 cache 2048 KB
3080 MB rama toliko mi je linux prepoznao
iako imam 4 GB instalirano na laptopu
storage
ATA HGST HTS545050A7
graficka
AMD Radeon HD 7640D + AMD Radeon HD 8750M
u nadzoru za swap mi pise nije dostupno
a posto je ovo moj prvi put da uopce instaliram linux i to u dual boot sa windows 7
koristio sam ovaj vodic da me vodi kroz instalaciju
linux-f20/dual-boot-windows-ubuntu-t18.html
i kako je on objasnio ja sam slijedio
tocno od rijeci do rijeci
inace sto se boota samog linuxa tice ucitava mi se od prilike nekih 70-80 sekunda
a sto se same instalacije tice
ovo je iz onog vodica
Kliknite na vašu particiju a zatim na Change. Odaberite tip particije Ext4, a u Mount point unesite samo /. Kosa crta znači da ćete snimati Ubuntu na početnom nivou tog diska (u root). Device for boot loader installation
obavezno postaviti na dev/sda

imam integriranu graficku i jednu u njemu instaliranu
mislim dual su to je vec postavljeno
nisu to sam dvi graficke koje rade sva za sebe
nego su povezane u dual mod barem mi je to rekao ovaj tip sto mi je prodao laptop
i inace ja imam fajlove od linuxa u 3 diska kad idem na moje racunalo
imam File system koji sam ja namjestio da mi tu bude linux i on je 80 GB
imam particiju od 10 GB na kojoj imam kad je otvorim recycle bin i system volume information
i imam particiju od 376 GB na kojoj isto imam recycle bin i system volume information
i evo jos jedan problem
nasao sam kako iskljucit hibernaciju i iskljucio sam je
ali sad nece ni da se budi iz sleepa ili ti ga suspenzije
pa sta sad radit kako resit da mi linux radi optimalno

PostPostao/la Jasko » 28 sij 2015, 16:21

Cao,

e to sto vidis samo 3GB Ram zove se 3GB barijera i prisutno je skoro kod svih operativnih sistema koji rade na 32bit-noj tehnologiji, kod 64bit-a tog problema nema. Zavisno od Matherborda odnosno koristenog Chipseta ta barijera je malo veca od 3Gb ali maksimalno 3,4GB koliko ja znam.
I Windows nemoze iskoristit tih punih 4GB Rama, cesto u Windowsima pise da imas 4GB Rama, ali onda malim slovima ili blijedo pored ili ispod ima mali dodatak usable 3,12GB ili slicno.

Evo malo vise oko te tematike ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/3_GB_barrier

Ipak kod Linuxa mozes napraviti da ti racunar iskoristi svih 4GB pomocu tzv. PAE (Physical Address Extension), dali tvoj racunar podrzava PAE, mozes viditi pomocu komande:
grep --color=always -i PAE /proc/cpuinfo

ona ce izbaciti nesto kao imas PAE support, ili nece nista vratiti kao odgovor,

vise informacija ovdje:
https://help.ubuntu.com/community/PAE?a ... nablingPAE

Eh sad do hibridne graficke. Kod tih modela Linux jos uvijek ima problema, posto je to tehnologija novijeg datuma slabo ima odgovarajucih drajvera, kod mog HP Pavilon G6 sa Hibridnom AMD Radeon/Intel grafickom je slicna situacija, to je razlog sto na tom laptopu linux sam instalirao samo u virtualnoj masini.

sto se tice tvoje graficke potrazi odgovarajuce drivere u community forumima na engleskom jeziku, vjerujem da ima odgovora koji ti mogu pomoci.

Eh sto se tice SWAP particije, nezz bas kako to radi instalater kod minta, ja tu particiju uvijek manuelno podesim, tako sto izdvojim posebno particiju i oznacim je kao swap u velicini duplo vecoj nego sam RAM (ako je RAM do 1GB), ako imam vise RAMa 2GB i vise onda swap maksimalno 2GB, tako ja radim.

Vise informacija o SWAP:
http://ubuntuguide.net/optimize-the-usa ... for-ubuntu

Pozz

PostPostao/la minty » 29 sij 2015, 15:41

evo da sve sto me zanima stavim u jedan post
pa i za buduce korisnike da im bude lakse ako je sve na jednom mjesto
znaci prvo koristio sam ovaj vodic za prvu instalaciju ali rekli su mi da nije dobar

drugo koristio sam ovaj vodic za deinstalaciju

i nakon toga kad sam izbrisao sve particije od linuxa i sve neiskoristeno spojio nazad u D disk
formatirao sam disk
trece sta mislite o ovom vodicu

njega mislim koristiti pri slijedecoj instalaciji jer cini mi se kao dobar pa ako nije problem provjerite vodic
pa mi javite ako nesto nevalja u njemu bio bih vam zahvalan
cetvrto citao sam puno toga
i na nasem i na engleskom jeziku ali nigdje nisam nasao ono sto mene doista zanima kako tocno instalirati ,
jedan vodic za totalne neznalice koji nikad nisu koristili linux i zele nauciti
a to nigdje nisam nasao i bilo bi dobro kad bi ovdje netko napravio jedan vjerujem pomogao bi mnogima
*e sad pitanja
*kojim redosljedom praviti particije
jel ide prvo root home swap ,
root swap home
ili home root swap ,
home swap root
ili
swap root home ,
swap home root
kojim redosljedom particije napraviti
jer ja cu particije raditi tokom same instalacije kao sto je opisano u onom vodicu
jer tako mi se cini najbolje
*
koliku velicinu ostaviti particija
posto imam 4 gb rama jeli 8 gb dosta za swap particiju
koliko staviti za root ,koliko za home
jeli za root dosta 25 gb a za home 75 gb
ili kako treba
*
koje particije staviti kao logicke a koje kao primarne ili to nema veze nikakve
jer meni su sad na windowsu primarne C di je windows
i D di su podatci od windowsa posto mi je C samo 25 gb i sve instaliram na D sto se moze
*
kad pravim particije sta odabrati
beginning of space ili end of this space
*
e sad ako mi tko ima ovo sve odgovoriti
bio bih vam zahvalan mnogo bi mi pomoglo da ovaj moj linux napokon proradi kako treba
a i pomoglo bi sigurno i mnogim drugima koji bi trazili pomoc na ovom forumu
i hvala velika unaprijed

PostPostao/la Jasko » 29 sij 2015, 23:08

Ja bi ti mogao ponudit da napravim video, kako šta da fino ispričam, iskreno mi mrsko pisat ima se tu polijepo šta reći.

Al evo ukratko u par teza neki odgovori:

1. U suštini je svejedno kojim redoslijedom praviš particije, jer je pristup toj particiji operacija O od 1 za svaki software ako je poznata adresa, a jeste. Ali eto ja uobičajeno ovako pravim:
    1. boot (primarno, 500MB-1GB) treba samo ako koristiš zaključanu root particiju - inače se može zanemariti
    2. swap(primarno, 4GB) nepisano pravilo, za swap koristiš duplo više prostora nego RAMa, ako imas do 1GB RAMa, ako imas više RAMa onda koliko i RAMa.
    3. root(primarno, 15GB) ako staviš i više nećeš pogriješiti, to je samo ono da bude sistem komotan
    4. home(logično, po želji) ovo su tvoji podaci, slike, video, muzika, pa koliko ti treba toliko seb ostaviš, odnosno koliko ostane
    5. Sam redoslijed particija možeš i naknadno mijenjati npr. pomoću GParted software-a
  2. treba staviti begining of space, ako nećeš da kreiraš particije sa kraja slobodnog prostora
  3. evo još jedan link, jako koristan, detaljni HOW To tutoriali na engleskom jeziku za gotovo sve što ti treba za linux:
    http://www.tldp.org/HOWTO/HOWTO-INDEX/howtos.html

i eto to su mali odgovori na tvoja pitanja, mislim da su kratki i jasni. Što se tiče tutorijala, svaki je na svoj način dobar, sve zavisi šta tražiš od tutorijala.
Pošto ti tražiš dosta detalja, koje si saznao predpostavljam tek nakon prve instalacije, znači da je ovaj uvodni tutorial ipak bio dobar, jer ti dao dovoljno znanja da dođeš do više znanja, da te zainteresuje tematika, znači Armin uradio pravi posao.

OK, ima tu dosta što je izostavljeno, ali nećeš nekome koji ništa nezna o linuxu pokazati sve mogućnosti koje taj sistem pruža, prosto bi se obični početnik prepao stvari koje kod Windowsa nikada nije čuo da postoje.

Kada malo razmislim, i ovo tvoje pitanje oko stvaranja particija teoretski nije duboko, samo želiš znati koliko prostora i koji redoslijed. A ja bi te mogao pitati koju tehnologiju tvoj računar koristi MBR sa integrisanim Partition-Table ili pak GPT. Zatim dali koristiš BIOS ili (U)EFI itd. Sve se to kod instalacije Linuxa može uzeti u obzir kako bi se napravila što detaljnija instalacija i samim tim optimalnija. Možda je za početak bitno snimiti sistem i malo se sa mogućnostima upoznati, a zatim težiti ka optimalnoj instalaciji, no naravno i prva instalacija neka ne bude fušer, zato drago mi je da se interesuješ i da želiš da napraviš dobar posao.

Dakle moja ponuda stoji, da napravim video sa koracima do dual Boota. Ja bi to naravno odradio na virtualnoj mašini kako bi svaki korak mogao pokazati, ali samim tim neke stvari odudaraju od stvarnosti, ali ne mnogo.

Pozz

PostPostao/la minty » 30 sij 2015, 18:27

bio bih ti jako zahvalan kad bi mogao napraviti jedan takav vodic i uploadati ga na youtube a da sadrzi kako instalirati linux i kasnije kako ga podesit nakon instalacije
ono tipa stvari sta uciniti nakon instalacije linuxa
a sto ce pomoci u radu
to bi mi mnogo znacilo i to ne samo meni i drugima koji bi koristili ovaj forum

PostPostao/la Jasko » 02 vel 2015, 16:54

Video ce biti online u toku naredne sedmice.

Pozz

12 post(ov)a • Stranica: 1/2.1, 2

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.