Dual Boot, Linux i Windows. Detaljno uputstvo

Teme vezane za rad sa Linuxom. Ubuntu, Kubuntu, Linux komande.
8 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Dual Boot, Linux i Windows. Detaljno uputstvo

PostPostao/la Jasko » 14 vel 2015, 22:10

Evo prvi video:

Text:
Dobro došli u detaljnom vodiču za instalaciju dual Boot sistema.

Ukratko stavke koje ćemo ovdje približiti:
1. Priprema Windowsa odnosno HDDka za dual boot instalaciju
2. Sama instalacija linuxa (Mint 17)
3. Konfiguracija Minta za rad sa našim računarom

Priprema Windowsa odnosno HDDka za dual boot instalaciju

Prvo sto uradimo kliknemo na dugme "Start" i u pretrazivac unesemo "disk" Sada izaberemo
Disk Cleanup, i izvrsimo brisanje svih podataka koji nam nisu vise potrebni.

Drugo, ponovo idemo na "Start" i unosimo ponovo rijec "disk" Sada biramo Disk Defragmeter i
izvrsimo defragmentaciju diska C:/ odnosno onog diska gdje zelimo alocirati prostor
za instalaciju našeg Linux OSa, ako imamo zasebnu particiju koju cemo svu izbrisati
za ovaj poduhvat defragmetiranje mozemo i preskociti i ici odmah na sledeci korak.

Treće, ponovo "Start" ponovo "disk" Sada izaberemo "Create and Format
Harddisk partitions. Sada imamo dva slucaja

a) Imamo dvije ili vise particija i brisemo jednu, kako bi oslobodili prostor za Linux distribuciju.
Kliknemo desnim tasterom misa na D:/ i izaberemo "Delete Volume"

b) Imamo samo jednu particiju i moramo osloboditi prostor na disku potrebno za drugi OS.
Opet kliknemo desni klik misa i izaberemo "Shrink Volume" sacekamo malo i uzmemo ponudjeno
ako nam odgovara, ako ne dodamo ili oduzmemo MB u jedinom polju gdje se to moze mjenjat.

Grubi dio je odradjen sada idemo na osiguravanje podataka tj. uradit cemo Image sistema i memorisati
sve privatne podatke na nekom externom mediju.

Opet idemo start i ukucamo "Backup" opet biramo prvu stavku "Backup and Restore" i kada se otvori
prozor biramo opciju u lijevom gornjem uglu "Create a System Image" bitno kako bi sacuvali
jednostavno citav sistem, posto za ovu sliku vaseg sistema treba nekada zaista mnogo prostora
alternativno mozete sacuvati sve bitne podatke iz User Foldera i napraviti CD za popravljanje
sistema, odnosno izabrati opciju "Create a system repair disk"

U opisu videa je link na ovaj forum, a zaboravio sam u videu spomenut a bio sam pripremio, no bit ce u trecem videu ;)
Zadnja izmjena: Jasko; 15 vel 2015, 16:29; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

Re: Dual Boot, Linux i Windows. Detaljno uputstvo

PostPostao/la Jasko » 14 vel 2015, 22:11

Drugi Video: Uputstvo instalacije

Text:
Slijedi kad napisem :)

PS:
Imam jos sigurniji nacin instalacije multi boot sistema, pomocu Easy BCD. I o tome uskoro pravim video.
Zadnja izmjena: Jasko; 15 vel 2015, 16:29; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la Jasko » 14 vel 2015, 22:13

Treci video: Optimiranje linuxa

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hOBcAci4UHA[/youtube]

Text:
Prvo sto radimo jeste update izvora paketa. To je bitno jer linux radi na tzv. live update principu, cim neki
update, patch ili slicno bude gotovo odmah se postavlja online, tako da sistem koji je danas pakovan
sutradan vec moze imati korisne update-e.

terminal: sudo apt-get update

nakon obnove liste softverskih paketa treba ih skinuti i instalirati to radimo pomocu komande

terminal: sudo apt-get dist-upgrade

ovo ce nam installirati sve update, a dodatak dist- prije upgrade regulise i to da se stare komponente
odredjenih paketa deinstaliraju, odnosno ako je nekim paketima potrebno dodati neke komponente,
te se komponente dodatno i instaliraju.

Alternativno mozemo koristiti i GUi rjesenja za instalaciju update, tako sto odemo na Menu -> Administration ->
Update Manager. I kada se otvori prozor, samo kliknemo Update. Izaci ce nam na isto, ali nekad je to sigurniji
put i laksi za korisnike koji dolaze sa Windows-a.

To je bio prvi korak, drugi korak je provjera graficke kartice, sa komandom:

terminal: lspci -vnn | grep VGA -A 12

sa dobivenim informacijama mozemo na internetu traziti najbolje drivere za nas racunar, ako se radi o ati/amd
driverima idemo na sajt http://support.amd.com/en-us/download
i tu izaberemo paket propriternih drivera za nas linux sistem, te ih skinemo i instaliramo onako kako sam ja
to pokazao u videu, odnosno shematski:

shema komande u terminalu: sudo ./ime_drajvera.run

nakon instalacije drivera, mozemo podesiti jos i swappiness, naseg sistema. Swappiness indicira koristenje swap prostora,
na skali od 0 do 100, ako je swappiness 100 onda ce za svaku akciju umjesto RAM memorije biti koristena SWAP
memorija a za 0 obrnuto. Dakle, za nas sistem je bitno pronaci pravu mjeru. Standardno je podeseno 60 dakle prije
ce se koristiti SWAP nego RAM. Kod mog racunara sa 8GB RAMa ja sam postavio swappiness na 5 i super radi.

Provjera swappinessa:
terminal: cat /proc/sys/vm/swappiness

izmjena swappiness-a:
terminal: sudo gedit /etc/sysctl.conf

dodamo na kraj fajla slijedecu liniju koda:
vm.swappiness = 20

zatim u terminalu iskljucimo swap:
terminal: sudo swapoff -a

te ga ponovo palimo:
terminal: sudo swapon -a

ili uradimo reboot sistema, kako bi koristili swap sa novim swappinessom.

Na kraju, ako svi ovi postupci ne doprinose brzem radu racunara, treba probati
zamjeniti desktop okruzenje, npr. sa cinnamon preci na mate.

instalacija mate desktopa (Mint 17):
terminal: sudo apt-get install mint-met-mate

(za druge Linuxe pogledaj ovdje: http://wiki.mate-desktop.org/download)

odemo u System Settings -> Login Window, u tabu Theme postavimo na GTK, a u tabu
Options izvadimo kvaku ili iksic sa Default Session
te se izlogujemo, izaberemo u kao Session MATE i ponovo se logujemo.
I to je to.

Za vise pomoci oko Linux-a pogledajte moj YouTube Kanal VideoUpute ili pitajte
na programiranje.org!
Zadnja izmjena: Jasko; 16 vel 2015, 19:34; ukupno mijenjano 1 put/a.

PostPostao/la Armin » 15 vel 2015, 17:59

Hvala :)

Samo tako nastavi !
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

PostPostao/la Zamorski » 05 kol 2015, 07:43

Evo mene u ovom podrucju, znaci da krenem sa pitanjima :D
1.Instalirao sam linux mint 17.2. 64 bit verziju, sve odradio kako treba, nema greske u particijama, posebno odvojio particiju pored win 10 sve radi kad restart komp.
ALI linux kad pokrenem, prvo trazi Login-password i Ok to sve uradim i onda pljus, Black screen i cekaj osam dana, da bi nakon dugo vremena kao podigao graficki prikaz ali u banani, vjerujem da je problem u driveru graficke,
2. Graficka je zasad ova nvidia-304_304.117-0ubuntu1_amd64.deb koju bi trebao instalirati / preporuceno provjerio sam na google i preko terminala
- trenutno sam na linuxu ali na LiveCD sistemu s kojeg sad i pisem !
- kada restartam ponudi mi OK, hocu win10 ili linux sve na svom mjestu !
- ali kao sto pisem kad docekam da bi pokrenuo linux nista sareni monitor ili crn - inace sam webmaster i radim jako puno na informatici PC-a notebook - mobitele i sl., no ovaj moj sadasnji linux problem mi je zasad NEjasan, radio sam prije na svakakvim distrama ali s obzirom na moj posao lakse mi na windowsu, radi mojih potreba rada na raznim stranicama i programima.
3. Zanima me kako da to rijesim, probao sam iz CTRL+ALT+F1 terminala svasta jednostavno nece, napravio sam sve bitne korake za pocetak, update, upgrade, razne provjere i OK, nakon malo cekanja izbaci mi ovu gresku / failed to idle channel 0xcccc001

p.s. uradio sam i recovery boot, ali zasad nisam uspio popraviti, razlog popravka boota jako dugo dize OS Linuxa, to do sad jos nisam nikad vidio, imam OS na virtualboxu jedno 10 i sve radi Ok , i odlucim install na PC i sad u startu vec problemi :-\
- ako imate rijesenje za ovo hitno mi je potrebno,, a ja cu sam probati dok mi netko ne pomogne, ako rijesim napisati cu !
- evo samo SS- kako sam slozio particije
- particije redoslijed i kolicina u GB - swaap-linux -- 4GB , toliko imam RAM na PC/u - /root -- 77GB -- /home 77GB
slika

* razlog editiranja posta, napisao sam redoslijed particija i koliko sam postavio u GB .. :)

PROBLEM sa grafickom popravio i sad radi OK, ako bude dodatnih problema javiti cu se !

PostPostao/la Armin » 05 kol 2015, 17:34

Zamorski je napisao/la:PROBLEM sa grafickom popravio i sad radi OK, ako bude dodatnih problema javiti cu se !

Drago mi je da si rijesio. Mozes li podijeliti ovdje kako si rijesio problem, za nekog ko ce citati ovaj post u buducnosti ? :)
"Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje"
Nikola Tesla

PostPostao/la Zamorski » 05 kol 2015, 20:09

Sadrzaj iz ovog posta je premjesten u ovu temu

Zamorski :-B
Zadnja izmjena: Zamorski; 10 pro 2015, 13:16; ukupno mijenjano 2 put/a.

PostPostao/la gagiD » 05 kol 2015, 23:48

@Zamorski
Nice :)

Za konsolne komande mozes koristit:
Kod: Označi sve
[code]neka komanda[/code]
ili
[code2=bash]neka komanda][/code2]

Mislim da je tako preglednije.

P.S. Zamjenio sam ')' s '/' u komandi za ATI drajvere.

8 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.