E-MU 1820 m - externa zvučna kartica

Teme vezane za rad sa Linuxom. Ubuntu, Kubuntu, Linux komande.
9 post(ov)a • Stranica: 1/1.

E-MU 1820 m - externa zvučna kartica

PostPostao/la Zamorski » 20 stu 2015, 09:23

Postovanje svima, :)

Evo mene opet kod Vas :)
Imam problem na Linux Mintu sa jednom zvucnom karticom, radi se o E-MU 1820 m - externa zvučna kartica
Kod: Označi sve
http://www.njuskalo.hr/audio-ostalo/e-mu-1820-externa-zvucna-kartica-creative-professional-windows-pc-oglas-13811090
ista kao na oglasu ..
Vec dugo vremena pokusavam otkriti kako pokrenuti Firmware za tu zv. karticu na linux-u, surfao sam svugdje po raznim wiki stranicama puno linuxa-sa ima taj problem?
A problem je sljedeci kad pokrenem linux E-MU 1820m se ugasi, znaci vjerovatno izgubi svoj FIRMWARE, tj. ne prepoznaje ga na PC-u??
Svi spominju ALSA nasao sam i upute za to ali jos nisam dosao na linuxu do te razine da bi to sve poslozio, pa bi zamolio nekoga tko zna o cemu pisem i da mi pojasni detaljno komande kako to sve uspostaviti da mi radi. Od iznimne mi je vaznosti jer imam internet radio streaming, te sam spojen na tu zv. karticu + behringer mixeta i jos dvije zvucne kartice sve je serijski pospajano i svaka zv. kartica ima svoju funkciju. Od kako sam instalirao linux mint 17.2 rebbeca cinnemon zadovoljan sam sa svime jedino me sad to muci? Jer kad god imam emisije moram zgasiti PC i preci na Windows-e samo radi toga sto ne mogu koristiti E-MU 1820m, mogu koristiti mixetu behringer ali morao bi stalno premjestati audio kablove sto nije preporuceno! Jos bi napomenuo linux mi je sam prepoznao BEHRINGER kao neke drivere mada ja imam orginal - ali bi ih trebao instalirati sa "Wine" no ako uspostavim E-MU 1820m tek cu onda ici dalje ako nesto bude trebalo uskladiti? Mozda sam fulao temu?, ako jesam neka ADMIN premjesti ..

Vjerujem da netko ima shemu kako to sve instalirati, kako sam gore napisao preskupo sam platio tu opremu za radio, a volio bi ostati na linuxu jer je definito brz i ucinkovit. Imam s linuxima vec nekakvo iskustvo od prije par godina, no sad sam u daleko jacoj poziciji da mi trebaju i linuxi i windowsi ....

EDIT: nadopisao sam jos nesto i ispravak teksta ..

A sorry sto sam napisao poduzi post jer ne mogu drugacije pitati! :D Nadam se odgovoru #:-s
Zadnja izmjena: Zamorski; 04 pro 2015, 16:04; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: E-MU 1820 m - externa zvučna kartica

PostPostao/la Jasko » 20 stu 2015, 11:08

Cao,

ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) je dio kernela koji je zaduzen za audio. Ako poredis sa Windowsom onda se moze reci da je ALSA - driveri za zvuk.

Uz ALSA imas mnoge dodatke koji pomazu pri konfiguraciji zvuka. Evo ovdje par komandi koje bi mogle bit od koristi

bash code
cat /proc/asound/version
cat /proc/asound/cards

prva komanda pokazuje verziju ALSA-e
druga komanda koja ti pokazuje sve zvucne kartice koje su prepoznate od strane ALSA-e, dakle ako nema tvoje kartice ovdje, onda ti treba snd_emu10k1 [1*] ovo predstavlja prosirenje za ALSA-u kako bi mogla koristit E-MU 1820m karticu kako treba.

Instalaciju bi trebalo raditi na slijedeci nacin: [2*]
1) Instalacija dodatnih komponenti za ALSA
bash code
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install alsa-base alsa-utils

komanda 1 i 2 su opcionalne, ali preporucljive ako odavno nisi radio

2) zatim dodas svoje korisnicko ime u user grupu za audio
bash code
sudo adduser "korisnicko ime" audio

bez navodnika ako je korisnicko ime samo jedna rijec

3) sada pokreni alsamixer i sve kanale pojacaj odnosno skini MUTE ako je ukljucen
4) testiranje
bash code
aplay /usr/share/sounds/alsa/Noise.wav
speaker-test -t sine -f 440 -c 2
speaker-test -t wav -c 2

Najbolje bi bilo restartovat racunar za svaki slucaj.

Preporucio bi ti jos instalaciju alsa-tools i alsa-tools-gui, kako bi imao graficki alat za konfiguraciju zvuka.
bash code
sudo apt-get install alsa-tools alsa-tools-gui

A sada jos par linkova ako nebi uspjelo, broj 3 je detaljno uputstvo
[1*] http://wiki.linuxaudio.org/hw/e-mu_1820m
[2*] https://wiki.debian.org/snd-emu10k1#Installation
[3*] http://www.waveguide.se/?article=gettin ... nder-linux
[4*] http://www.alsa-project.org/main/index.php/Main_Page
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la Zamorski » 20 stu 2015, 17:03

Jasko zahvaljujem na brzom odgovoru !

Ova cetiri prva koraka instalacije sam napravio u samom pocetku, to mi sve radi kako si napisao i testiranje sa "alsamixer" radi !
Moja konfiguracija: ALSA
bash code
$ cat /proc/asound/version
Advanced Linux Sound Architecture Driver Version k3.16.0-38-generic.
$ cat /proc/asound/cards
0 [Intel ]: HDA-Intel - HDA Intel
HDA Intel at 0xe8200000 irq 47
1 [HDMI ]: HDA-Intel - HDA ATI HDMI
HDA ATI HDMI at 0xe5020000 irq 48
3 [SAA7134 ]: SAA7134 - SAA7134
saa7133[0] at 0xe8108000 irq 20
4 [Device ]: USB-Audio - USB Sound Device
USB Sound Device at usb-0000:00:1a.0-1, full speed
5 [Device_1 ]: USB-Audio - Generic USB Audio Device
Generic USB Audio Device at usb-0000:00:1a.1-1, full speed
6 [CODEC ]: USB-Audio - USB Audio CODEC
Burr-Brown from TI USB Audio CODEC at usb-0000:00:1d.2-2, full speed

Na linkovima koje si predlozio bio sam u vise navrata gledao instrukcije na [3*]
http://www.waveguide.se/?article=getting-e-mu-1820-running-under-linux
, e tu sam ustvari ZAPEO , :D

Kad pokusam sa komandama koje su napisane ne mogu ih izvrsavati jer treba stvoriti direktorije, cak sam skidao i naj novije verzije alsa-firmware-1.0.xx.tar.bz2, vjerovatno grijesim u instalaciji i stvaranju gdje treba skinuti i u koji dir/ sto raspakirati. Vidim da je lik pojasnio gdje
The firmware files used by the emu10k1 ALSA driver is located in /lib/firmware/emu/.
ali kako sam u proslom postu pisao tu se bas ne snalazim ? :(
web for firmware ==>> copy/paste in you adress bar and run on you browser
ftp://ftp.alsa-project.org/pub/firmware/

Presao sam na ALSA. org ovdje ==>
http://www.alsa-project.org/main/index.php/Main_Page
tu imaju sve starije i novije verzije firewire, ako moze pomoc oko toga koju verziju skinuti, što sve skinuti i kuda na moj PC-u , gdje to sve raspakirati i naravno instalirati, redoslijedom kako je napisano na linku [3*] na kojem pratim instrukcije ??
------------------
P.S. kako gore vidimo nije mi prepoznalo E-MU 1820m ?
kad ovo rjesimo imacu jos pitanja podrske za linux, a ja cu zajednici foruma ponuditi jedan program za IPTV, mozda ga vec netko i koristi?, komplet rucna instalacija mada ga ima u repozitoriju linuxa ali nije to to' - ostaviti cemo to za drugu temu !

PostPostao/la Jasko » 20 stu 2015, 22:07

Mozda ti ovo moze pomoci:

U HD kvalitetu mozes gledat na youtube kanalu.
Postoji 10 vrsta ljudi na zemlji. Oni koji razumiju binarni sistem i oni koji ga ne razumiju!
Posjetite moj YouTube kanal za gledanje za programiranje i druge teme oko računara.

PostPostao/la Zamorski » 20 stu 2015, 23:28

Jasko, moje postovanje ! :ymapplause:

Vidim da si se potrudio napraviti video tutorijal za moj slucaj, sto ti zahvaljujem, upravo sam pogledao video i sve OK pojasnjeno !
Nisam stigao javiti da sam po onim uputama ipak uspio napraviti sve kao sto i ti pokazujes samo malo na drugaciji nacin ..
Uglavnom sam dobio da mi se E-MU 1820m ukljuci i radi sve ok, samo sto si ti vidim skinuo verziju ALSA 1.0.29 a ja sam staru 1.0.25 no ok to cu napraviti izmjene !

da pojasnim kako sam ja radio: sve kao i ti samo sto sam ja pozvao alsa-firmware sa one ftp:// stranice slijedecim komnadama
[1*]bash code
$ su
# aptitude update && aptitude install build-essential
# exit

[2*] bash code
$ wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/firmware/alsa-firmware-1.0.25.tar.bz2

[3*] batch code
$ tar xvf alsa-firmware-1.0.25.tar.bz2
$ cd alsa-firmware-1.0.25
$ ./configure
$ cd emu && make

[4*] bash code
$ su
# mkdir -p /usr/local/lib/firmware/emu
# cp *fw /usr/local/lib/firmware/emu

[5*] bash code
# modprobe -r snd-emu10k1-synth snd-emu10k1 ; modprobe snd-emu10k1

nakon svega sam dovrsio sve potrebne korake napravio restart i proradilo :)

P.S. radio sam po redoslijedu komandi sa ove stranice
https://wiki.debian.org/snd-emu10k1#Installation

svejedno cu pregledati vise puta tvoj video i popraviti sto sam izostavio ako jesam nesto ??
imam ja org. drivere za E-MU 1820m pokusavam ih pokrenuti sa Wine posto su u .exe i dolazi skoro do zavrsetka instalacije i izbaci mi error, uglavnom to kad bi instalirao je menager za E-MU 1820m i razni dodatci. Sto god sam probao instalirati sa Wine nesto mi nece, a danas sam instalirao novu verziju Wine ?
Isto tako imam ASIO All driver & BEHRINGER_2902_X64_2.8.40 to je za mixetu, ni to ne mogu instalirati sa Wine?
Mada je linux to prepoznao kao sto vidis u prethodnom postu za moje zvucne kartice!
Nadam se da cu to sve uspjeti posloziti, ako zapne javim !

L.P. i jos jednom hvala !

PostPostao/la Jasko » 21 stu 2015, 00:01

Nije problem samo pitaj.

Samo jedan dodatak. Sa Wine neces moci instalirati drivere tako da ti rade u pravom smislu. Samo mozes instalirati eventualni softver za konfiguraciju, a i to je malo teze posto kao sto rekoh nemozes koristit drivere napravljene za Windows na linux-u.

Postoje neki loaderi za windows drivere koji pokrecu wireless kartice, ali za zvuk toga nema, koliko znam, opet mozes pogledat online. Dakle preko wine nemoj dzaba probat nece ti radit cak kad bi uspio instalirati.

Mozda nadjes online neki zamjenski program, koji ce raditi bas ono sto ti treba kako bi konfigurisao, svoje uredjaje, takodje bi sada nakon instalacija alsa-tools trebao imati alate u Sound rubrici koje do sada nisi imao, mozda ima nesto sto ti moze pomoci.

Pozz

PostPostao/la Zamorski » 22 stu 2015, 17:43

Jasno mi je da se ne mogu instalirati sa Wine driveri, ali kako si napisao neki programi mogu, meni osobno treba nekakva virtualna mixeta sa mogucnoscu broadcastinga.
Znaci da mogu upisati IP:mojradio.com: <> PORT:3456 - pasword and run connect ,, Ima u repositoriju linuxa MIXXX ali on mi ne odgovara, njega sam imao i na windowsu 0 bodova. Imam kupljen original SAMBroadcaster koji sam platio oko 300$, i sad ga *ebi ne mogu ga instalirati na linux, isto tako imam RadioDJ, za njega je potrebano instalirati mysql server i onda iz njegovog root-a instalirati databazu.. To cu pokusati ali i tu je potreban msm Wine, jer mora pokrenuti potrebne NET.Framework, da bi sve radilo ?
------------------------
Uglavnom sad sam E-MU 1820m podesio a sto se tice menagera koristim QasMixer, kojeg sam skinuo iz softver repositorija, ima jbt opcija nemos se snaci :) ali uspio sam sve nastimati .....
==============
Pratio sam upute za instalaciju MySql server, ima u softver reposu, to sam nekad davno radio na tome i uspio sam instalirati i pokrenuti, tako da server i nije neki problem?
- jedino nisam siguran dali cu moci instalirati za ovaj RadioDJ bazu i sve sto ide u njegovom rootu. Ustvari RadioDJ se ne instalira samo kopiranjem root folder sa svim mapama i pluginovima, bilo gdje u Home dir. ili vjerovatno u mom slucaju u Wine C:\ a u rootu ima mapa Setup u toj mapi Database Setup.exe
koji treba pokrenuti sa Wine da bi instalirao database, naravno sve to mora biti konektirano sa serverom da bi uopce radilo. Ako to ne uspijem biti cu primoran stalno prelaziti sa linuxa na windowse kad se radi o radiju? :-?

PostPostao/la Jasko » 23 stu 2015, 09:26

Jesil pokusao instalirat Windows u virtualnoj masinina Linuxu. Tako nebi morao mjenjat sistem. Samo pokrenes Virtualnu masinu, kako bi ti radili programi.

Ali nozda nadjes adekvatno rjesenje i na linuxu, nazalost se ne razumijem mnogo oko audio programa, tako da tu nemogu pomoc.

PostPostao/la Zamorski » 23 stu 2015, 21:06

Nisam instalirao Virtual Box , ta shema ne bi isla jer kad se spajam na server od radija moram biti direct na nekom OS ne na virtualki, nema veze nekako cu vec naci rjesenje... Hvala ti na podrsci u svemu .... Imam jos pitanja ali ne u ovoj temi? :)

9 post(ov)a • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.