Instalacija Joomle

Teme vezane za jedan od najboljih CMS danas.
1 post • Stranica: 1/1.

Instalacija Joomle

PostPostao/la HepeK » 13 ožu 2012, 18:50

Kroz ovaj tutorial pokazat' ću vam kako se instalira Joomla CMS na localhost odnosno lokalni server koji je vidljiv samo vama i nalazi se na vašem računaru. Postupak instalacije na neki web hosting je identičan.

Kroz instalaciju nekog servera na vaš računar neću prolaziti jer ako nekoga zanima ima na temi u prvom postu.

Instalacioni paket skinucemo sa oficijelne stranice Joomla CMS-a i to sa linka na kojem se nalazi zadnja inačica ovog CMS-a.

Nakon raspakiranja ovog paketa sve fajlove prebacite u folder koji se nalazi u rootu localhosta ili direktno u root ako se radi o web hostingu.

Za potrebe ovog tutoriala ja sam kreirao folder nazvan test u rootu XAMPP-a i u njega prebacio sve fajlove nakon downloadovanja i raspakiranja full paketa Joomle 2.5.2

Zatim web browser uputimo na sledeću adresu te nas redirektuje na prvi korak instalacije joomle 2.5.2

1.Korak - Odabir jezika instalacije

slika

Vi odaberite koji želite a ja ću odabrati Bosanski a zati kliknite na NEXT u gornjem desnom uglu..

2.Korak - Provjera prije instalacije

slika

U ovom koraku gornja tablica mora biti ispunjena sa DA inače instalacija neće započeti ili neće raditi dobro a dok preporučene postavke ne moraju sve biti podešene na DA. Ako je sve uredu kliknite na Dalje (Next).

3.Korak - Potvrđivanje Joomline licence

Kliknite na Dalje da nastavite instalaciju..

4.Korak - Unošenje podataka o SQL bazi

slika

Za ovaj tutorial kreirao sam bazu kojoj sam dao ime baza - ni to neću objašnjavati kako se radi i unio podatke u predvidjena polja i obavezno prebacite sa MySqli na MySql u ovom koraku. Kliknite na Dalje.. ukoliko ste nešto pogriješili vratiće vas na isti korak...

5.Korak - Unošenje FTP podataka

slika

Ovaj korak možete preskočiti jer nije neophodan.

6.Korak - Unošenje osnovnih podataka za sajt.

slika

Predlažem instalaciju primjera (vidi se na slici) ako ste apsulutni početnik. A nakon popunjenih polja Za naziv portala, email adrese administratora (koristi se za čitav portal), usernamea i passworda za admina (koristi se za logiranje u admin panel) klinite na Dalje...

7.Korak - Brisanje instalacijskih fajlova

slika

U ovom koraku samo je potrebno da kliknete na "Izbrišite instalacijski direktorij" gumb i nakon toga možete kliknuti na Site/Administrator gumb u gornjem desnom uglu koji vas vodi direktno na portal ili u admin panel

- Admin Panel

- Portal

To je to..sretno!
"Ko nema u glavi ima na internetu"
Što čujem - poštujem, dok ne vidim - ne vjerujem.

1 post • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.