Debian na Androidu

Popularni mobilni OS današnjice.
1 post • Stranica: 1/1.

Debian na Androidu

PostPostao/la maxwell » 24 ožu 2012, 00:41

NAPOMENA : OGRADJUJEM SE ODGOVORNOSTI ZA BILO KAKVU STETU NASTALU NA VASEM UREDJAJU KORISTENJEM OVOG GUIDE-A

Prva stvar,ovim necete instalirati Debian na vas mobitel,vec ga pokretati u chroot environment-u,dakle radimo nesto slicno podizanju os-a na virtuelnoj masini.

Potrebno je da je vas mobitel rootan i da vas kernel podrzava loop device (ja sam stvar uradio na SE xperia x8 sa custom romom GingerDX i stock kernelom).

Fajlovi koje sam ja koristio .
Otpakujte debian.rar i smjestite ga u folder Debian zajedno sa svim ostalim fajlovima koji su u navedenom linku.
Kopirajte folder Debian na sd karticu.

Pokretanjem skripte bootdeb android pravi loop device (pseudo device) na kojem ce biti Debian file system,kojeg mozete naci u folderu /data/local/mnt .

Za pristupanje terminalu androida mozete koristit app Terminal Emulator koji mozete naci na marketu,ili adb shell (za ovo vam je potreban android sdk ) ili pak podic SSH server na androidu na kojeg se mozete konektovati koristeci iz windowsa ili pokretanjem ssh naredbe iz terminala ako koristite linux os.

Ja sam koristio adb shell,medjutim svaki drugi nacin bi trebao dati isti rezultat.
Pod pretpostavkom da ste pristupili terminalu na jedan od gore navedenih nacina logujte se kao root naredbom su a potom ukucajte

sh /sdcard/Debian/installer.sh

A zatim :

sh /sdcard/Debian/bootdeb

Trebali bi ste dobiti nesto ovako
slika.

Sada ukucajte

/scripts/onetime.sh

Ova skripta omogucava kreiranje password-a za vas Debian.

To bi bilo to sto se tice "instalacije",sada bi bilo dobro da uradite jos neke stvari.

apt koristi fajl /etc/apt/sources.list da pretrazuje packages koji su dostupni.
Dodajte na kraj fajla ove dvije linije

deb http://ftp.debian.org/debian lenny main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian lenny main contrib non-free

Za ovo mozete koristit editor nano dakle

nano /etc/apt/sources.list

Ja sam imao problema sa editorom preko adb shell-a,pa sam ovo uradio koristeci Terminal Emulator.

Sada uradite

apt-get update

da update-ujete repoziotrij za aplikacije za vas Debian.

Pokretanje Apache web servera :

apt-get install apache2
/etc/init.d/apache start

Debian file system vam je dostupan u folderu /data/local/mnt kojem mozete pristupiti remotely sa WinSCP aplikacijom (sa podignutim ssh serverom na androidu).

Ako zelite jednostavan gui mozete instalirati icewm

apt-get install icewm

Sada je potrebno instalirati vnc server na Debian :

apt-get install tightvncserver
export USER = root
vncserver -geometry 1020x800

,a zatim izmjeniti fajl /root/.vnc/xstartup
nano /root/.vnc/xstartup

ispred zadnje linije dodajte znak # # / Etc/X11/Xsession
te na kraj fajla dodajte sljedece dvije linije

icewm &
xterm

Za pristup vnc serveru koristite androidvnc aplikaciju https://play.google.com/store/apps/details?id=android.androidVNC&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImFuZHJvaWQuYW5kcm9pZFZOQyJd
Koristite port 5901,i naravno ne smijete zatvarati Terminal,samo ga minimizirajte.

Za izlazak iz debiana ukucajte exit prilikom izlaska vas mobitel ce se reboot-at.
Za ponovno pokretanje debian-a dovoljno je ukucati komandu :
sh /sdcard/Debain/bootdeb
To bi bilo to :) M.

1 post • Stranica: 1/1.

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.